Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera Amber Gold
04.09.2012 10:14

Afera Amber Gold. Szykują się czystki w sądach

- Wyniki kontroli ws. wyroków Marcina P. są niesatysfakcjonujące. Będę się domagał dalszych wyjaśnień - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wyniki kontroli ws. wyroków Marcina P. są niesatysfakcjonujące. Będę się domagał dalszych wyjaśnień - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

_ - Zleciłem tę kontrolę w ubiegłym tygodniu, jej wyniki dotarły do mnie wczoraj wieczorem. Wynika z niej za mało, nie jestem usatysfakcjonowany tymi wyjaśnieniami. Będę domagał się od pani prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku dalszych wyjaśnień _ - powiedział Gowin w programie _ Jeden na jeden _ w TVN24.

30 sierpnia ministerstwo sprawiedliwości zleciło kontrolę w Sądzie Okręgowym w Słupsku, który podlega Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku. Chodzi o informacje dotyczące szczegółów udzielanych przez sąd penitencjarny w Słupsku przerw w orzeczonej wobec Marcina P. karze więzienia, którą odbywał w zakładzie karnym w Ustce.

_ - Zgodnie z przepisami, ja mogę zlecić dokonanie kontroli, ale tę kontrolę przeprowadza prezes odpowiedniego sądu. Jeżeli ja nie jestem usatysfakcjonowany, jeżeli minister sprawiedliwości nie jest usatysfakcjonowany wynikami tej kontroli, to może wystąpić o przekazanie do ministerstwa akt sprawy. Tak było w przypadku tych sędziów, czy tego sędziego i tych kuratorów, wobec których już toczy się postępowanie dyscyplinarne. Sądzę, że podobnie będzie w tej sprawie _ - tłumaczył Gowin.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że nie ma podejrzeń, aby sędziowie _ kryli _ innych sędziów, ale jak dodał _ nie ma poczucia, żeby środowiska sędziowskie wykazywały się w tej sprawie taką determinacją wyjaśnienia i samooczyszczenia, jaką ma np. ministerstwo sprawiedliwości _.

Według Gowina wobec winnych powinny być _ surowe konsekwencje dyscyplinarne, włącznie z pozbawieniem prawa wykonywania zawodu _.

_ - Sądzę, że jednym z wniosków z całej tej sprawy, z afery Amber Gold, będzie przemyślenie na nowo procedur postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów i wobec sędziów _ - dodał szef resortu sprawiedliwości.

Gowin tłumaczył również, że informacja ABW z ostrzeżeniem przed działalnością Amber Gold, jaka dotarła do rządu pod koniec maja nie miała prawdopodobnie wpływu na rozmowę premiera Donalda Tuska z jego synem.

_ - Między 24 maja a początkiem czerwca, kiedy zapewne premier rozmawiał ze swoim synem, to jest naprawdę kwestia tygodnia. Czy w ciągu tego tygodnia pismo trafiło do jego rąk? Sądzę, że nie _ - powiedział Gowin. - _ Pragmatyka działania i premiera i ministrów jest taka, że nie od razu zapoznajemy się ze wszystkimi pismami. One zazwyczaj przechodzą przez ręce naszych współpracowników - wyłapywane są przez nich te najważniejsze _ - wyjaśnił minister.

Gowin potwierdził również, że Marcin P., który od przebywa w areszcie, wnioskował o dodatkową ochronę. - _ Jest prawdą, że Marcin P. otoczony jest w więzieniu opieką, którą może nie nazwałbym czułą, ale mam nadzieję, że będzie bardo skuteczna _ - zapewnił.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak działała prokuratura. Historia Amber Gold W sprawie działalności gdańskiej spółki najwięcej wątpliwości budzi działanie prokuratury.
"Marcin P. nie może sparaliżować sądów" Jarosław Gowin przekonuje, że działalność _ aferzysty i przestępcy _ nie może prowadzić do absurdalnych decyzji.
Tusk nie chciał tego ruszać w czasie Euro? Już dawno ABW wystosowała pismo do szefa MSW i do premiera o podejrzeniu, że Amber Gold stosuje mechanizm piramidy finansowej.
Tagi: afera Amber Gold, afera ambergold, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz