Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. "Działana były spóźnione"

0
Podziel się:

Posłowie sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych oceniają, że po aferze Amber Gold służby specjalne są lepiej przygotowane do reagowania na tego typu sytuacje.

Marek Opioła po prawej.
Marek Opioła po prawej. (PAP/Leszek Szymański)

Szkoda, że dopiero w styczniu 2014 r. zawarto porozumienie o koordynacji działań resortów - mówi Marek Opioła z PiS.

Według niego działania w sprawie afery Amber Gold i po niej są mocno spóźnione. Opioła powiedział, że z informacji przedstawionej przez zastępcę Prokuratora Generalnego wynika, że powstał zespół składający się z reprezentantów ministra finansów, ministra spraw wewnętrznych, nadzoru finansowego i prokuratora generalnego zajmujący się badaniem i zwalczaniem szarej strefy i różnego rodzaju nielegalnych działań.

_ Ale doszło do tego dopiero 30 stycznia 2014. To pokazuje, jak ministerstwo, jak Prokuratura Generalna, jak KNF wyciągnęła wnioski. Wygląda na to, że wcale nie wyciągnęli wniosków _ - ocenił. _ To, że po dwóch latach od sprawy jest porozumienie w tej sprawie, to skandaliczne _ - dodał.

Opioła uważa, że podejście do wyjaśnienia sprawy i karania odpowiedzialnych pokazuje też sprawa umorzenia śledztwa wobec pracowników Urzędu Skarbowego w Gdańsku. _ Niedopatrzono się znamion czynu przestępczego, a jedynie czynu, który powinien być objęty jakąś karą dyscyplinarną wewnątrz urzędu. To pokazuje podejście do sprawy _ - powiedział.

Nowy przewodniczący komisji Zbigniew Sosnowski (PSL) powiedział PAP, że _ cieszy się, iż doszło do porozumienia. Dla mnie jest ważne, że takie porozumienie jest podpisane _ - zaznaczył.

_ Trzeba wyraźnie powiedzieć, że wyciągnięto jednak wnioski we wszystkich instytucjach - także Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwie Finansów. Podjęto konkretne działania, które mają niedopuścić w przyszłości do funkcjonowania takich parabanków, które w taki sposób oszukiwałyby obywateli _ - podkreślił.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Dariusz Łuczak powiedział PAP, że został stworzony _ specjalny mechanizm, który w tej chwili skutecznie wyłapuje tego rodzaju procedery przestępcze _. _ Sprawa Amber Gold nauczyła nas wszystkich - ABW też - w miarę skutecznego ścigania tego rodzaju działalności przestępczej _ - mówił. W jego ocenie państwo, jego instytucje, które są odpowiedzialne za porządek publiczny, są przygotowane do przeciwdziałania podobnym sytuacjom.

_ Inna kwestia to świadomość osób, które lokują swoje oszczędności. One zawsze muszą mieć na uwadze, że nikt prezentów nie zapewnia. Jeśli lokata zdecydowanie przewyższa oprocentowanie, jakie jest proponowane w komercyjnych bankach, to coś niepokojącego za tym się kryje _ - podkreślił.

Szef CBA Paweł Wojtunik powiedział PAP, że Biuro na bieżąco wychwytuje różnego rodzaju afery i stara się _ bardzo dynamicznie, szybko reagować na różne nieprawidłowości _. _ Mam nadzieję, że taka afera, o jakiej mówimy, już się nie przydarzy. Wnioski przede wszystkim wyciągnęły służby skarbowe i prokuratorzy, bo to bardziej problem służb skarbowych i prokuratury, niż CBA _ - zaznaczył Wojtunik.

Stanisław Wziątek (SLD) przyznał, że po stronie służb jest zdecydowanie lepsze działanie niż po stronie prokuratury. _ Prokurator mówi +monitorujemy, zacieśniamy współpracę+, a służby pokazują na konkretne działania, wskazują - kto z kim, kiedy, w jaki sposób, co robią, aby uniknąć takich przypadków - szczególnie ABW _ - powiedział poseł PAP po posiedzeniu. _ Mam przekonanie, że do takiej sytuacji już nie dojdzie _ - dodał.

W jego ocenie decyzja prokuratury o tym, żeby sprawy gospodarcze tego typu przenieść z poziomu rejonowego do okręgowego, jest słuszna. _ Prokuratorzy nauczyli się tej problematyki, bo wcześniej nie mieli takiej refleksji, że lepsi eksperci w tych sprawach są na wyższym poziomie organizacyjnym prokuratury _ - mówił.

Według Artura Dębskiego (TR) po aferze Amber Gold tego typu sprawy są czytelniejsze dla naszych służb. _ Rola ABW jest tu wielka, uważam, że ludzie w Agencji pracują naprawdę dobrze. Normy i procedury są teraz takie, że łatwiej tego rodzaju sprawy zaobserwować _ - powiedział PAP poseł.

Uczestnicząca w posiedzeniu wiceminister finansów Agnieszka Królikowska, która jest Generalny Inspektorem Informacji Finansowej, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej i pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub UE, oraz dyrektor Departamentu Wywiadu Skarbowego w MF Tomasz Powałka nie chcieli wypowiadać się po posiedzeniu komisji.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce; działała od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Szef Amber Gold Marcin P. jest podejrzany o 17 przestępstw, jego żonie zarzucono 12. Oboje są aresztowani. Według śledczych nie przyznają się do zarzucanych czynów i odmawiają składania wyjaśnień. Grozi im kara do 15 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Żądają zerwania współpracy z służbami Rosji Posłowie PiS Marek Opioła i Antoni Macierewicz zaapelowali na dzisiejszej konferencji w Sejmie o zerwanie przez polskie służby specjalne współpracy ze służbami rosyjskimi.
Planowali zamach na Adama Michnika Ta tajemnicza sprawa niedoszłego zabójstwa wciąż czeka na wyjaśnienie.
Już 11 tysięcy oszukanych ws. Amber Gold W najbliższych dniach prokuratura ma wystąpić do sądu z wnioskiem o przedłużenie aresztu dla Marcina P.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)