Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adwokatura przeciwna zniesieniu egzaminów ustnych

0
Podziel się:

Nowela znosi egzaminy ustne dla kończących aplikację adwokacką.

Adwokatura przeciwna zniesieniu egzaminów ustnych

W grudniu Sejm przegłosował nowelę, na mocy której między innymi zostają zlikwidowane ustne egzaminy kończące aplikację adwokacką oraz praktykę sądową dla adwokatów.Przeciwko takim rozwiązaniom jest Naczelna Rada Adwokacka. Ministerstwo sprawiedliwości nie podziela opinii NRA.

Na najbliższym posiedzeniu Senatu (14 i 15 stycznia), senatorowie zajmą się znowelizowaną ustawą o adwokaturze.

Członek władz Rady, mecenas Jerzy Naumann podkreśla, że zniesienie egzaminów ustnych oraz praktyk sądowych dla adwokatów negatywnie odbije się przede wszystkim na obywatelach. Dlatego Naczelna Rada Adwokacka apeluje do Senatu o przywrócenie poprzednich rozwiązań.

Odmiennego zdania jest resort sprawiedliwości. Według ministraZbigniewa Ćwiąkalskiegowystarczy, by aplikację adwokacką kończył jedynie egzamin pisemny. Zdaniem ministra umiejętności wypowiadania się przez kandydatów na adwokata powinny być doskonalone i sprawdzane wielokrotnie w trakcie aplikacji, a nie dopiero na egzaminie.

Naczelna Rada Adwokacka krytycznie odnosi się także do pomysłu zniesienia praktyk sądowych dla aplikantów adwokackich. Prezes NRA Joanna Agacka-Indecka przekonuje, że tylko znajomość pracy w sądzie _ od środka _ może być gwarancją, że kandydat na adwokata sprawdzi się w zawodzie.

Ministerstwo sprawiedliwości podkreśla jednak, że likwidacja praktyki sądowej nie oznacza, że kandydat na adwokata w ogóle będzie pozbawiony kontaktu z salą sądową. Również w tym przypadku minister Ćwiąkalski jest zdania, że ten kontakt powinna w pełni zapewniać aplikacja. Ponadto według ministra, nowe rozwiązanie jest odpowiedzią na sygnały płynące z samych sądów.

Ponadto resort sprawiedliwości przypomniał, że zgodnie ze znowelizowanym przez Sejm rządowym projektem ustawy o adwokaturze praktykę sądową zastąpi szkolenie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Ta z kolei ma zastąpić działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)