Notowania

rosja
30.09.2013 20:40

Adwokaci aktywistów Greenpeace'u zaskarżyli ich aresztowanie

Działacze Greenpeace'u są przetrzymywani w aresztach śledczych w Murmańsku i Apatytach. Wśród nich jest 36-letni pracownik Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Dziemiańczuk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Adwokaci międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace złożyli w sądzie obwodowym w Murmańsku skargi na czwartkowe decyzje sądu rejonowego w tym mieście o przedłużeniu o dwa miesiące aresztowania 22 członków załogi statku Arctic Sunrise.

Na zdjęciu demonstracja poparcia dla aresztowanych działaczy Greenpeace przed rosyjska ambasadą w Bernie.

Zapowiedzieli też, że skargi na przedłużenie aresztowania pozostałych 8 aktywistów organizacji zostaną złożone w ciągu trzech dni.

Działacze Greenpeace'u są przetrzymywani w aresztach śledczych w Murmańsku i Apatytach. Wśród nich jest 36-letni pracownik Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Dziemiańczuk.

Śledczy z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej uważają ekologów za _ dobrze zorganizowaną grupę przestępczą _. Zdaniem śledczych pozostając na wolności osoby te mogłyby przeszkadzać w zbieraniu dowodów, a także próbować ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości.

Pochodzących z 18 krajów aktywistów z _ Arctic Sunrise _ zatrzymano pod zarzutem piractwa, za co w Rosji grozi do 15 lat więzienia. Działacze Greenpeace'u odrzucają to oskarżenie, podkreślając, że ich protest z 18 września na należącej do rosyjskiego koncernu paliwowego Gazprom platformie wiertniczej Prirazłomnaja na Morzu Barentsa był akcją pokojową.

Dzisiaj Komitet Śledczy FR nie wykluczył zmiany zarzutu _ piractwa _ na _ stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej _ i _ stawianie oporu straży przybrzeżnej _. Również te zarzuty są odrzucane przez Greenpeace, według którego statek _ Arctic Sunrise _ nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy.

Śledczy kontynuowali rozpoczęte w piątek przeszukanie _ Arctic Sunrise _. Skonfiskowali już część znajdującej się na statku aparatury, a także dokumenty w językach obcych. Sprzęt zostanie przekazany ekspertom, którzy mają określić, do jakich celów może być wykorzystywany.

Aktywiści Greenpeace'u próbowali 18 września wdrapać się na platformę Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). 30 członków załogi statku, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymano.

Czytaj więcej w Money.pl
Aktywiści Greenpeace w rosyjskim więzieniu Sąd w Murmańsku skierował do aresztu na dwa miesiące kolejnych sześciu członków załogi statku Greenpeace, którzy na Morzu Barentsa protestowali przeciwko rosyjskim wierceniom w Arktyce.
Greenpeace żąda uwolnienia aktywistów Organizacja wydała oświadczenie kwestionujące legalność dokonanego przez Rosjan abordażu jego statku Arctic Sunrise, zatrzymania aktywistów.
Ekolodzy będą sądzeni w Rosji jak piraci Za piractwo grozi w Rosji nawet 15 lat więzienia.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz