Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
18.01.2013 23:12

Administracja USA zaniepokojona rozbudową arsenału rakietowego Korei Północnej

Chodzi tu o rakiety średniego zasięgu nazwane KN-08, które mogą dolecieć do Korei Południowej, Japonii, a nawet do Azji Południowo-Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

Rząd USA zaniepokoił się informacjami swojego wywiadu, że Korea Północna zaczęła przemieszczać rakiety na ruchomych wyrzutniach, co może wskazywać, że będzie mogła łatwiej je ukryć - podał dziś _ New York Times _.

Chodzi tu o rakiety średniego zasięgu nazwane KN-08, które mogą dolecieć do Korei Południowej, Japonii, a nawet do Azji Południowo-Wschodniej. Nie ma dowodów, by były one uzbrojone w głowice jądrowe.

Doniesienia wywiadu wzbudziły obawy, że reżim północnokoreański staje się coraz bardziej zdolny do zaatakowania sojuszników USA w regionie.

Tymczasem w czwartek przebywający z wizytą we Włoszech amerykański minister obrony Leon Panetta powiedział stacjonującym tam wojskom USA, że jest coraz bardziej zaniepokojony rozbudową przez Phenian arsenału rakiet dalekiego zasięgu (transkontynentalnych).

Jedna z takich rakiet została z powodzeniem odpalona w grudniu i doleciała do Filipin. Ich zasięg - kontynuował szef Pentagonu - jest jeszcze większy: mogą one osiągnąć cel nawet na Hawajach.

Kilka lat temu ówczesny minister obrony Robert Gates powiedział, że do 2016 r. Korea Północna będzie najprawdopodobniej dysponowała rakietami zdolnymi do trafienia celów na kontynencie amerykańskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea zbombarduje Amerykę? Teraz może Phenian opracował technologię, umożliwiającą mu przenoszenie głowicy bojowej na odległość ponad 10 tys. km.
Znaleźli szczątki koreańskiej rakiety Marynarka wojenna Korei Południowej wydobyła z Morza Żółtego fragment domniemanej rakiety kosmicznej, którą w środę wystrzeliła Korea Północna.
Korea zagraża światu. Wywoła kolejną wojnę? Stany Zjednoczone i Japonia chcą zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Tagi: usa, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz