Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
acta
29.01.2012 12:22

ACTA: "To jeszcze nie koniec". "To rewolucja"

- To przypomina powstawanie "Solidarności" w 1980 roku. Zdaniem ekspertów sprawa ACTA szybko się nie zakończy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

*- _ Tusk doszedł do wniosku, że obrona interesu wielkich korporacji jest dla niego, jeśli chodzi o przyszłe losy polityczne, ważniejsza niż stanięcie po drugiej stronie w obronie interesu odbiorcy, czyli zwykłego, nie do końca uczciwego polskiego internauty, który żywi się kulturą za darmo _ - twierdzi psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. *

- _ Gdy na Zachodzie maszerowali oburzeni, polska młodzież spała _- mówi w rozmowie z _ Wprost _ profesor. Dlaczego więc młodzi zaktywizowali się przeciw ACTA? - _ Przy okazji ACTA oni widzą niezwykle groźne dla siebie regulacje prawne, które, przynajmniej potencjalnie, naruszają ich najistotniejsze interesy. Więc mamy do czynienia z gniewem i frustracją tych młodych ludzi, z wściekłością na polityków _ - tłumaczy Czapiński na łamach portalu Wprost24.

Młodzi dali dowód, że gdy ich interesy są zagrożone, potrafią wyjść na ulice. Czy z ich działań coś wyniknie? - _ Zachowując wszystkie proporcje, myślę, że to przypomina powstawanie "Solidarności" w 1980 roku _ - komentuje prof. Czapiński.

Dodaje, że młodzi - walcząc o swe sieciowe _ być albo nie być _ - tworzą wspólnotę negatywną. Nie mają pozytywnych propozycji, chcą zwalczyć wroga. Nie mają też przywódców. Na razie. - _ To chaotyczny początek wściekłości. Jest trochę jak w 1956 czy 1970 roku _ - mówi prof. Czapiński.

- _ Rząd dość arogancko potraktował internautów i podpisując umowę ACTA popełnił sporo błędów _ - powiedział z kolei na antenie TVP Info dr Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego. - _ Ten protest będzie się rozwijał _ - zaznacza. Zgadza się z nim Andrzej Komorowski, specjalista w zakresie profilaktyki społecznej. Jego zdaniem mamy do czynienia z rewolucją. Sprawy zaszły na tyle daleko, iż rozmowy z młodzieżą mogą już nie wystarczyć - uważają eksperci.

- _ Wszyscy widzieliśmy, jak oni skaczą - zaczął swoją wypowiedź Komorowski - Zulusi przed walką też skaczą, bokserzy w ringu również. Gdy młodzi ludzie zaczynają skakać, za chwilę wyładują agresję - _zauważył specjalista ds. profilaktyki społecznej. Jego zdaniem w najbliższych dniach dojdzie do jeszcze większej eskalacji protestów. _ - Od poniedziałku zaczynają się ferie. Zacznie się ruch na ulicach _ - uważa Komorowski.

- _ Z nimi trzeba rozmawiać! _ - podkreślił specjalista ds. profilaktyki społecznej. Dr Maliszewski, politolog i psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślił z kolei, że sprawy zaszły na tyle daleko, iż rozmowy mogą nie wystarczyć. - _ Rząd nie ma dobrego pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Ta młodzież nie zadowoli się teraz rozmowami albo głową któregoś z ministrów _ - stwierdził.

- _ To rewolucja! Pojęciowa i systemowa _ - podkreślił Komorowski - _ Na pewno nie zakończy się tylko spokojem _- dodał. Jego zdaniem, obecne błędy rządu Donalda Tuska zemszczą się na nim przy okazji następnych wyborów. - _ Dzieci "Harry'ego Pottera" wywrócą ten system do góry nogami _ - dodał ekspert.

_ - Ten bunt będzie się rozwijał, bo on się ludziom podoba - _zauważył dr Maliszewski. _ Jeżeli premier Donald Tusk nie zaproponuje nic konkretnego, to możliwe, że bunt rozwinie się w ruch społeczny _ - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- _ To nie musi być koniec premiera Donalda Tuska. On jest tzw. wańką-wstańką i może się jeszcze z tego podnieść - stwierdził na koniec dr Maliszewski . Drugi z gości, Andrzej Komorowski dodał: - On jest młody, ale czy im to wystarczy? Zobaczymy _ - zakończył.

Więcej na temat ACTA - czytaj w Money.pl
Tusk: ACTA nie musi być ratyfikowana Premier zapowiada szczegółowe konsultacje oraz drobiazgowe podejście do dokumentu międzynarodowego.
Rząd ustępuje w sprawie ACTA? Najnowsza deklaracja Michała Boniego w sprawie umowy. Chciał odejść.
Ministrowie na dywaniku u Tuska? Kamienie przeciw ACTA W Poznaniu doszło do starć z policją i ataku na siedzibę PO. Czyja głowa poleci?
Hakerzy zaatakowali strony kolejnego rządu Rewolucja w Czechach. Zhakowali strony czeskiego rządu oraz stowarzyszenia zbiorowego zarządzania prawami autorskimi OSA, promującego w Czechach ACTA.
Tagi: acta, protesty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz