Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ABW w redakcji "Wprost". Zgodnie z prawem?

0
Podziel się:

Tygodnik ma 4 dni na podjęcie tej decyzji. Dotyczy to jednak tylko samego faktu wydania postanowienia o przeszukaniu.

ABW w redakcji "Wprost". Zgodnie z prawem?
(PAP/Radek Pietruszka)
bEKMcbKd

Redaktor naczelny tygodnika _ Wprost _ rozważa złożenie zażalenia na środowe wejście śledczych do jego redakcji. Wkroczyli tam funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z prokuratorami i zażądali wydania nagrań podsłuchanych rozmów polityków.

Dziś do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga przyniósł je pełnomocnik tygodnika _ Wprost _, mecenas Jacek Kondracki. Przekazane nośniki nie zawierają tajemnicy dziennikarskiej - oświadczył prawnik _ Wprost _.

Tygodnik ma 4 dni na podjęcie decyzji w sprawie złożenia zażalenia. Jak powiedział mecenas Kondracki, w świetle formalnym tygodnik może zażalić jedynie wydane przez prokuraturę postanowienie o przeszukaniu, a nie sposób przeprowadzenia tej czynności.

bEKMcbKf

Budząca wątpliwości forma przeszukania stała się przedmiotem sporu na linii prokuratura-ministerstwo sprawiedliwości. Szef resortu Marek Biernacki skrytykował działania śledczych, porównując akcję we _ Wprost _ do interwencji straży miejskiej. Dodał, że takie działania nigdy nie powinny mieć miejsca.

Natomiast prokuratura, w osobie jej szefa, Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, oświadczyła, że wejście do redakcji _ Wprost _ nie było złamaniem prawa.

Interwencję prokuratury i działającej na jej zlecenie ABW potępiła Naczelna Rada Adwokacka. Krytycznie o środowych wydarzeniach wypowiedziały się również Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz OBWE.

Czytaj więcej w Money.pl
ABW w redakcji Wprost. Zobacz zdjęcia z akcji Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pojawili się dziś w redakcji Wprost - informuje dziennikarz tygodnika. W tym samym czasie ABW przekazała prokuraturze zebrane przez siebie materiały w sprawie nielegalnych podsłuchów polityków i prezesa NBP - podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur. Na zdjęciu redaktor naczelny "Wprost" Sylwester Latkowski i dziennikarz Michał Majewski.
Działania "Wprost" były sprzeczne z prawem? W sytuacji gdy osoba, u której dokonuje się przeszukania, oświadczy, że są tam materiały objęte tajemnicą zawodową, w tym dziennikarską, organ dokonujący przeszukania powinien je zabezpieczyć, opieczętować.
Akcja ABW była inspirowana politycznie? SLD domaga się jak najszybszych wyjaśnień, Twój Ruch chce dymisji szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, przedterminowych wyborów i opublikowania całości materiałów z podsłuchów.
bEKMcbKG
KOMENTARZE
(0)