Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ABW zatrzymało kolejną osobę ws. oszustw przy obrocie biokomponentami paliwa

0
Podziel się:

Według ABW straty Skarbu Państwa mają przekraczać 400 milionów złotych.

ABW zatrzymało kolejną osobę ws. oszustw przy obrocie biokomponentami paliwa
(Bartosz Krupa/East News)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną osobę w związku z oszustwami podatkowymi i praniem brudnych pieniędzy przy obrocie biokomponentami paliwa. Według ABW straty Skarbu Państwa mają przekraczać 400 milionów zł.

Jak poinformował rzecznik ABW ppłk Maciej Karczyński, delegatura Agencji w Łodzi wraz z Zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji w Krakowie prowadzi od czerwca 2014 r. pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach jeden z wątków śledztwa dotyczący grupy przestępczej zajmującej się oszustwami skarbowymi przy obrocie biokomponentami paliwa.

Funkcjonariusze ABW ustalili, że w latach 2012-2014 sprawcy stworzyli na terenie kraju sieć kilkunastu spółek wykorzystywanych do tzw. karuzelowego obrotu biokomponentami paliwa. Towar ten stanowił przedmiot szeregu transakcji handlowych, aby w ostateczności fikcyjnie trafić do krajów Unii Europejskiej, w wyniku czego grupa przestępcza uzyskiwała nienależne zwroty podatku VAT.

Karczyński podkreślił, że dotychczasowe ustalenia i zebrane dowody - w tym uzyskane dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi - pozwoliły na zatrzymanie ośmiu osób: udziałowców, prezesów, prokurentów oraz pracowników spółek z Polski i Czech. _ - O skali procederu świadczy fakt, iż prokuratura zarzuciła podejrzanym udział w procederze uszczuplania podatku VAT o wartości przekraczającej łącznie 400 mln zł oraz wypranie pieniędzy pochodzących z tych przestępstw w kwocie ponad 900 mln zł _ - oświadczył Karczyński.

Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, sięgające w niektórych przypadkach kwoty 2 mln zł, zakazy opuszczania kraju i dozory policji. Jednego z podejrzanych sąd aresztował na 3 miesiące. W sprawie zabezpieczono mienie podejrzanych oraz majątek prowadzonych przez nich firm.

Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. - _ Sprawa ma charakter rozwojowy _ - dodał Karczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
ABW zatrzymała 15 handlarzy paliwami Wyłudzili podatek VAT na najmniej 37 milionów złotych w związku z handlem importowanym olejem napędowym i benzyną.
Areszty za wyłudzanie VAT-u od paliw Według śledczych Skarb Państwa stracił na tym procederze ponad 100 mln złotych.
Ten prawnik szpiegował w Polsce dla Rosjan? Warszawski sąd okręgowy oddalił zażalenie na decyzję o aresztowaniu. Stanisław Sz. pozostanie w areszcie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)