Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aborcja w UE. Komisja PE za rezolucją wzywającą do legalizacji

0
Podziel się:

Rezolucja kładzie nacisk na dostęp do antykoncepcji i obowiązkowej edukacji seksualnej odpowiednio przystosowanej do wieku i płci oraz koncentrującej się na zwalczaniu stereotypów.

Aborcja w UE. Komisja PE za rezolucją wzywającą do legalizacji
(mahalie/CC/Flickr)
bESvSGcB

Komisja praw kobiet i równouprawnienia w Parlamencie Europejskim poparła projekt niewiążącej rezolucji zalecający m.in., by aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna we wszystkich krajach UE.

Raport w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie poparło w głosowaniu 17 eurodeputowanych z komisji PE, a przeciw było siedmioro członków komisji. Autorką raportu jest portugalska socjaldemokratka Edite Estrela.

W dokumencie podkreślono, że _ poszanowanie prawa kobiet do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania o tym, ile, kiedy i w jakich odstępach czasu chcą mieć dzieci, jest niezbędne dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego _. Wezwano też kraje UE do propagowania badań naukowych nad środkami antykoncepcyjnymi dla kobiet i mężczyzn.

bESvSGcD

Raport zaleca też, aby aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich, jednocześnie podkreśla, że nie powinna ona być promowana jako metoda planowania rodziny. Rezolucja kładzie nacisk na dostęp do antykoncepcji i obowiązkowej edukacji seksualnej odpowiednio przystosowanej do wieku i płci oraz koncentrującej się na zwalczaniu stereotypów.

- _ Biorąc pod uwagę to, że większość członków PE to przedstawiciele prawicy, a równouprawnienie i kwestie społeczne obecnie nie są priorytetem dla krajów UE, dzisiejsze głosowanie uważam za sukces _ - powiedziała Estrela, wyrażając nadzieję, że rezolucja zostanie przyjęta na sesji plenarnej w Strasburgu.

Jeśli rezolucja zostanie przyjęta przez cały Parlament Europejski, będzie jedynie jego stanowiskiem politycznym, bez żadnej mocy prawnej dla krajów Unii. W sprawy takie jak dopuszczalność przerywania ciąży przepisy unijne nie ingerują.

- _ Niemniej takie rezolucje PE wskazują, jaka jest tendencja w Europie i czego oczekuje się w Unii Europejskiej od krajów członkowskich. Oczywiście jeśli niektóre kraje się wyłamują, a są cztery takie kraje, m.in. Polska i Malta, to są one widziane jako te, które łamią prawa kobiet _ - powiedziała polska eurodeputowana Joanna Senyszyn (SLD).

bESvSGcJ

Europosłanka dodała, że _ po raz kolejny Parlament Europejski przyjmie rezolucję, która mówi wyraźnie, że kobiety mają prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji, a jej zakaz stanowi łamanie praw człowieka _.

Z kolei dla polskiego eurodeputowanego Tadeusza Cymańskiego (Solidarna Polska) fakt przyjęcia raportu jest _ bolesny _. - _ Przegrana była planowana i nie ma czemu się dziwić. To (komisja PE) środowisko feministek, zdominowane przez lewicę i skrajne nurty. Nikt się nie łudził, że wynik tego głosowania może być inny _ - powiedział.

- _ Europa jest na pozycjach bardzo liberalnych. Polscy posłowie, nie tylko prawicowi, ale też z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), są na straconej pozycji. To bardzo bolesne _ - dodał Cymański.

W 21 krajach UE dopuszczalna jest aborcja na życzenie. Wielka Brytania, Finlandia i Cypr pozwalają na dużą dowolność w interpretowaniu, czy aborcja jest dopuszczalna w danym przypadku, podczas gdy w Polsce, Irlandii i Luksemburgu restrykcyjna interpretacja i ogólna niechęć lub strach przed przerywaniem ciąży sprawiają, że legalnie przeprowadzone aborcje są rzadkością - stwierdzono w raporcie. Jedynym państwem UE bezwarunkowo zakazującym aborcji jest Malta.

bESvSGcK

W Polsce zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Czytaj więcej w Money.pl
Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę Za zgłoszonym przez rząd projektem ustawy głosowało 127 deputowanych, 31 było przeciwnych.
Premier przemawia, słuchający głośno buczą _ Nie przyjechałem tutaj po to, aby oszukiwać w tej kwestii _- oświadczył Tusk na Kongresie Kobiet.
W Irlandii dopuszczą abrocję?Nowa ustawa Irlandzki parlament będzie ostatecznie głosował w środę nad ustawą dopuszczającą aborcję w razie zagrożenia życia matki.
bESvSGde
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)