Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aborcja w Polsce. Sejmowe komisje debatują nad projektem

0
Podziel się:

Projekt autorstwa Solidarnej Polski przewiduje zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu.

Aborcja w Polsce. Sejmowe komisje debatują nad projektem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Projekt autorstwa Solidarnej Polski przewiduje zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu.

Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Podczas tego samego głosowania posłowie odrzucili projekt Ruchu Palikota liberalizujący prawo aborcyjne.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosił na poprzednim posiedzeniu Sejmu m.in. klub PO. W klubie nie było jednak dyscypliny podczas głosowania; za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów tego ugrupowania, a 28 wstrzymało się od głosu. Negatywnie o skierowaniu projektu SP do komisji wypowiedział się premier Donald Tusk. Uznał to za błąd i wykluczył udział PO w wojnie aborcyjnej. Także prezydent Bronisław Komorowski mówił, że PO powinna za wszelką cenę bronić kompromisu ws. aborcji.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy projektu nazywają to zakazem _ aborcji eugenicznej _.

Jak mówił w imieniu wnioskodawców Arkadiusz Mularczyk (SP) obecne prawo sprawia, że _ legalne staje się, zabójstwo, usunięcie z łona matki embrionu, co do którego istnieje podejrzenie, że urodzi się osoba niepełnosprawna _. Jak mówił, nie jest prawdą, że w Polsce jest kompromis aborcyjny. Przypomniał, że prezydium Episkopatu kilka dni temu wydało stanowisko, w którym poparło prace nad projektem SP.

Mularczyk przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu rozpatrywany był projekt obywatelski, który miał wprowadzić całkowity zakaz aborcji, podpisało się pod nim ok. 600 tys. osób. Został odrzucony, jednak - jak przekonywał - wielu posłów, którzy ostatecznie nie poparli projektu, uznało _ aborcję eugeniczną _ za moralnie niedopuszczalną.

Wyjaśnił, że wnioskodawcy projektu obywatelskiego postanowili zatem zaproponować parlamentowi ustawę zakazującą przerywania ciąży tylko w tym jednym przypadku. Klub SP zdecydował się złożyć projekt przygotowany przez środowiska obrońców życia jako poselski. We wtorek kilkuosobowa grupa aktywistów Fundacji Pro - prawo do życia, pikietowała przez godzinę przed Sejmem. Pikieta przebiegała spokojnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, co Tusk naprawdę sądzi o aborcji Zdaniem premiera przerywanie ciąży coraz częściej jest traktowane jako środek antykoncepcyjny.
Burza w Sejmie: "Ta ustawa cofa nas do średniowiecza" _ Mamy do czynienia z "katokalipsą" _ - twierdzą jedni. Inni, że w Polsce będzie _ jak za Hitlera _.
"Rząd wpędza kraj w długi, a Polska się wyludnia" - _ Marnotrawienie pieniędzy publicznych, brak pomysłów na walkę z bezrobociem, budżet jest nierealny _ - opozycja miażdży ustawę budżetową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)