Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aborcja w Polsce. Chcą zmian w kwestiach ustawy o zawodzie lekarza

0
Podziel się:

Kozłowska-Rajewicz, która dziś brała udział w Kongresie Kobiet w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki powiedziała, że przygotowała pismo w tej sprawie do ministra zdrowia i niedługo minister je otrzyma.

Aborcja w Polsce. Chcą zmian w kwestiach ustawy o zawodzie lekarza
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

- _ Gdy lekarz odmówi wykonania aborcji ze względu na klauzulę sumienia, to zatrudniająca go placówka zdrowia, a nie on sam, powinna wskazać innego lekarza, który wykona świadczenie medyczne _ - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Pełnomocniczka chce zaproponować taką zmianę w ustawie o zawodzie lekarza. Kozłowska-Rajewicz, która dziś brała udział w Kongresie Kobiet w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki powiedziała, że przygotowała pismo w sprawie do ministra zdrowia i niedługo minister je otrzyma.

_ - Klauzula sumienia dla lekarzy zapisana w ustawie o zawodzie lekarza mówi, że lekarz może odmówić świadczenia i ma obowiązek wskazać innego lekarza, który to świadczenie wykona. On oczywiście tego nie robi, ponieważ nie ma wiedzy, który lekarz tej klauzuli nie zastosuje _ - wyjaśniła.

W jej ocenie jest to jedna z przyczyn tego, że _ nie działa _ ustawa dotycząca przerywania ciąży w szczególnych wypadkach._ - Mam taki pomysł, aby to nie lekarz musiał wskazywać tego drugiego lekarza, ale podmiot, który ma kontrakt z NFZ _ - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Jak dodała, _ ten kto decyduje się na kontrakt, musi mieć możliwość wykonania pełnego zakresu świadczeń _. Według niej, nie chodzi o wywieszenie listy lekarzy, którzy podpisali bądź nie klauzulę sumienia, ale o to, aby wyznaczona osoba w placówce zdrowia informowała zainteresowaną kobietę o innych lekarzach, którzy mogą wykonać świadczenie.

Rzeczniczka prasowa ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek powiedziała, że na razie trudno jej odnieść się do pisma Kozłowskiej-Rajewicz, ponieważ nie zna jego treści. _ - Oczywiście jeżeli wpłynie do ministra zdrowia taki list, to udzielimy odpowiedzi _ - dodała Gołąbek.

Czytaj więcej w Money.pl
U lekarza będzie wystarczył PESEL Do weryfikacji tego, czy pacjent jest ubezpieczony będzie wystarczył dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.
Do lekarza wystarczy tylko numer PESEL Senacka komisja zdrowia nie zgłosiła dzisiaj żadnych poprawek do noweli ustawy, która ma wprowadzić możliwość sprawdzenia przez internet, czy pacjent posiada uprawnienie do świadczeń medycznych.
Znów kłopoty z receptami? NFZ: Margines Połowa lekarzy mogła nie podpisać umów dotyczących wystawiania recept na leki refundowane? NFZ zaprzecza.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)