Notowania

onz
16.07.2014 18:15

7 milionów Sudańczyków potrzebuje pomocy

Wraz pogarszającym się konfliktem w Darfurze i napływem uchodźców z Sudanu Południowego pogarsza się sytuacja humanitarna - alarmuje ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Organizacje humanitarnej potrzebują środków _ na pomoc dla 6,9 mln osób _, czyli dla około 20 proc. sudańskiej ludności - ogłosiła ONZ w komunikacie. W poprzednim roku ONZ oceniała, że pomocy takiej w Sudanie potrzebuje 6,1 mln osób.

_ - Plan pomocy humanitarnej dla Sudanu został zrewidowany ze względu na pogarszającą się sytuację w Darfurze, napływ nowych uchodźców z Sudanu Południowego, a także poważny kryzys niedożywienia _ - tłumaczył koordynator ONZ ds. Sudanu Ali al-Za'tari.

Trwający od roku 2003 konflikt w Darfurze, w wyniku którego setki tysięcy ludzi poniosły śmierć, a ponad 2 miliony musiało opuścić swoje domy, pogorszył się w tym roku. Od lutego dodatkowo blisko 300 tysięcy osób uciekło ze swych domów lub w inny sposób ucierpiało wskutek przemocy, najkrwawszej w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Ponadto 85 tys. uchodźców napłynęło od strony południowej granicy, kiedy w grudniu ub. r. wybuchły walki w Sudanie Południowym między zwolennikami prezydenta Salvy Kiira i jego rywala Rieka Machara. W wyniku tego konfliktu, który ma podłoże etniczne i plemienne, zginęły tysiące osób.

Dochodzi do tego _ wzrost liczby ludzi cierpiących na poważne niedożywienie, w tym zwłaszcza dzieci _ - wskazuje ONZ. Organizacje humanitarne pracują w niebezpiecznych warunkach, często dodatkowo komplikowanych przez złą wolę lokalnych władz.

Zmniejsza się zatem efektywność pracy tych organizacji. Z 17 tysięcy osób, które pracowały dla organizacji humanitarnych w Darfurze w 2009 r., pod koniec 2013 r. pozostało zaledwie 6 850, w tym głównie Sudańczycy.

ONZ mówi, że na cały rok Sudan potrzebuje 995 milionów dolarów pomocy. Około połowy z tego już przekazano, głównie na żywność.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy atak na obóz ONZ dla uchodźców
Specjalna akcja UE na rzecz Sudanu Płd. Wysłannik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton uda się do Sudanu Południowego, by pomóc w znalezieniu politycznego rozwiązania w konflikcie etnicznym.
Atak na bazę ONZ. Trzech żołnierzy nie żyje Trzech pochodzących z Indii żołnierzy sił pokojowych ONZ zginęło w stanie Dżunkali, w Sudanie Południowym - poinformował wczoraj indyjski ambasador przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Tłum zaatakował bazę ONZ. Są ofiary Od wczoraj w Sudanie toczy się walka o miasto Bor, stolicę Jonglei, które najpierw opanowali żołnierze z ludu Nuerów, wierni byłemu wiceprezydentowi Riekowi Macharowi, który również jest Nuerem.
Tagi: onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz