Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
5 sposobów na dochodzenie zaległych alimentów

5 sposobów na dochodzenie zaległych alimentów

Fot. Alenkasm/Dreamstime

W ściganiu nierzetelnego dłużnika pomoże komornik i gmina. Alimenciarz może stracić prawo jazdy lub trafić do rejestru dłużników. Za uchylanie się od płacenia grożą też: grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet dwa lata więzienia. To jednak nie wszystkie sposoby na odzyskanie zaległych alimentów.

1. Idziemy do komornika

Alimenty dla rodzica wychowującego dziecko muszą być wynikiem wyroku sądu lub ugody pomiędzy rodzicami zawartej przed sądem. Komornik nie podejmie się dochodzenia roszczeń tylko na podstawie np. ustnej umowy pomiędzy rodzicami.

Aby wszcząć egzekucję komorniczą, trzeba:

  • - złożyć wniosek do komornika o wyegzekwowanie alimentów,
  • - załączyć do wniosku oryginalny, prawomocny wyrok sądu lub ugodę - wówczas są one zaopatrzone w tzw. klauzule wykonalności
  • - trzeba podać komornikowi dostępne informacje na temat nierzetelnego rodzica - jego miejsce pobytu, pracy, stan majątku i wszelkie informacje, które mogą pomóc w skutecznej egzekucji. Im więcej komornik wie o dłużniku, tym szybciej znajdzie sposób na odzyskanie pieniędzy.

Koszty egzekucji obciążają ściganego rodzica. Jeżeli egzekucja okaże się bezskuteczna, komornik zwraca się do policji z wnioskiem o ustalenie adresu i miejsca pracy dłużnika. Może też żądać informacji od banku na temat jego oszczędności.

Po dwóch miesiącach bezskutecznego postępowania, rodzic może uzyskać zaległe pieniądze od państwa. Wtedy komornik w ciągu 14 dni wydaje oświadczenia o bezskuteczności postępowania. Jest ono niezbędne by zgłosić się do Funduszu Alimentacyjnego.

2. Zwracamy się do Funduszu Alimentacyjnego

Wypłatą zaliczki alimentacyjnej zajmują się albo urzędy gmin albo ośrodki pomocy społecznej. Do nich zwracamy się z wnioskiem, także wtedy gdy dłużnik uciekł za granicę lub się ukrywa.

Jest jednak kilka warunków. By otrzymać pieniądze dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć 725 złotych netto. Pieniądze można otrzymać w wysokości zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500 złotych miesięcznie.


Alimenty: Kto i ile musi płacić?


Trzeba pamiętać, że pieniądze z funduszu należą się na dziecko, które nie ma jeszcze 18 lat. Chyba że uczy się ono lub studiuje, wtedy dostaje pieniądze do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne i ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, alimenty przysługują mu bez względu na wiek.

W trzech przypadkach rodzic nie dostanie pieniędzy z funduszu:

  • - kiedy dziecko przebywa np. w domu pomocy społecznej, domu dziecka albo w rodzinie zastępczej
  • - gdy dziecko ma swoje własne dziecko i jest pełnoletnie,
  • - jeżeli dziecko zawarło związek małżeński.

Urząd wydaje decyzje o przyznaniu pieniędzy w ciągu miesiąca. Gdy odmówi można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni.

Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana, gdy sytuacja rodzica wychowującego dziecko poprawi się, np. dostanie on pracę. Należy o tym zawiadomić urząd, bo w przypadku nienależnego pobierania świadczeń, trzeba będzie je zwrócić wraz z odsetkami.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
alen 377
31.0.68.* 2017-02-13 22:54
Najwięcej za was kobiety powinni się brać komornicy. Mnie zona podala o alimenty jestem z nią caly czas małżeństwem bo nie mamy seperacji ani rozwodu. A jeszcze ona klamie ze ja sam opuscilem ja i córkę a to ona mnie wyrzucila jak śmiecia na ulice. Choruje niedawno operacje mialem jestem niezdolny do pracy bo jak choruje dluzej jak 3 miesiące to lekarz orzecznik musi wystawić mi taki papier ze mogę pracować np. Ale ja się nie martwię bo gdybym zmarł nagle to corka dostanie rentę po mnie. Bo jest taka ustawa 5 lat musi miec rodzic przepracowane by dziecko rentę dostali z zusu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Ola15
31.179.211.* 2016-10-26 15:16
Ale bzdury wypisujecie.Żaden z tych wspaniałych sposobów nie jest skuteczny.
Paulina248
37.7.130.* 2016-06-21 14:24
Mój były mąż również nie poczuwał się do obowiązku płacenia alimentów. Wszystko zostało ustalone w sądzie, a on później twierdził, że nie ma pieniędzy i od tego obowiązku się uchylał. Sama z jednej pensji nie jestem w stanie utrzymać domu i dwójki dzieci. W związku z tym postanowiłam skorzystać z usług www.tarnow-komornik.pl/. Trafiłam na skutecznego profesjonalistę. Dzięki niemu w końcu nie muszę odmawiać dzieciom zabawek, czy nowych ubrań.
Zobacz więcej komentarzy (136)