Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dzieci
27.08.2014 17:40

52 proc. uczniów w podstawówce nosi zbyt ciężki plecak

Co drugi uczeń w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sxc.hu/gokoroko)

Co drugi uczeń w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak - wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej przez Fundację Rosa w ramach projektu _ Lekki tornister _.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez wrocławską Fundację Rosa w 2014 r. 52 proc. przebadanych uczniów klas 0-3 szkół podstawowych nosi do szkoły za ciężkie tornistry. Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar tornistra szkolnego nie powinien przekraczać od 10 do 15 proc. masy ciała dziecka.

Przebadano 645 uczniów z 4 szkół podstawowych z Bobrowników, Chocianowa, Czerniejewa i Złotoryi. Badania polegały na zmierzeniu masy ciała uczniów, wagi tornistrów z zawartością i bez zawartości, a także sprawdzeniu, ile ważą niezbędne podręczniki oraz pomoce szkolne, jak i przedmioty niezwiązane bezpośrednio z zajęciami, a które dzieci i tak przynoszą do szkoły, jak np. zabawki, albumy.

30 proc. dzieci z klas zerowych, 41 proc. uczniów klas trzecich, 54 proc. klas drugich i 64 proc. pierwszaków nosi plecaki, których waga jest niezgodna z zaleceniami. Badania pokazują, że zbyt duży ciężar plecaków dotyczy 59 proc. dziewczynek i 44 proc. chłopców.

Uczniowie przynoszą do szkoły nie tylko podręczniki i zeszyty do nauki, które same w sobie są ciężkie, ale także strój do zajęć wychowania fizycznego, artykuły plastyczne. Taka wyprawka dla pierwszoklasisty może ważyć 5,04 kg. Dla 18 proc. dzieci (w tym dla 31 proc. pierwszoklasistów) plecaki były za ciężkie już wówczas, gdy zapakowane były tylko i wyłącznie niezbędnymi pomocami szkolnymi.

Problemem jest także fakt, że dzieci w swoich plecakach trzymają rzeczy z punktu widzenia zajęć zupełnie do nauki nieprzydatne, np. zabawki, albumy, gry.

Zdarza się, że tornistry same w sobie są zbyt ciężkie. Potrafią ważyć 2 kg. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego powinny posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, równe, szerokie szelki umożliwiające swobodne zakładanie i ściąganie, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najlepszego przylegania do pleców dziecka oraz posiadać dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Noszenie przez dzieci szczególnie w wieku wczesnoszkolnym zbyt ciężkich plecaków może spowodować powstanie zaburzeń w postawie ciała i funkcjonowaniu organizmu. _ Zbyt ciężki plecak powoduje schorzenie kręgosłupa, czyli tak zwaną hiperkifozę piersiową. Następnie może doprowadzić do zapadania się klatki piersiowej i nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i krążeniowego _ - mówi fizjoterapeuta Krzysztof Kamiński.

_ Lekki Tornister _ to trzecia edycja projektu Fundacji Rosa, który wspiera szkoły podstawowe z małych miejscowości w całej Polsce poprzez zakup szafek szkolnych, w których dzieci mogą zostawić część pomocy szkolnych. Do tej pory fundacja nawiązała współpracę z 44 placówkami oświatowymi. Prawie 2700 uczniów ma już szkolne szafki. Fundacja Rosa działa we Wrocławiu od 2004 r. Obok projektu _ Lekki tornister _ prowadzi także akcje m.in."Rakoobrona", _ Doświadczanie świata _.

Czytaj więcej w Money.pl
Do szkoły taksówką. Wszystko przez korki Statystyki wskazują, że wśród uczniów, a także odprowadzających ich rodziców, jest coraz mniej tych, którzy nawet w przypadku niewielkich odległości gotowi są iść do szkoły na piechotę lub pojechać autobusem.
Donald Tusk: kończymy druk podręczników _ - Chciałbym zacząć od pochwalenia minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej - _ powiedział premier. Podkreślił, że zaczyna od manifestu radości, bo - jak zaznaczył - niewielu sądziło, że uda się ten projekt.
Stracą na rządowym programie 350 mln zł rocznie? Nawet 6 tysięcy osób może zasilić szeregi bezrobotnych. Co na to pomysłodawcy zmian w prawie?
Darmowe podręczniki zamiast katechezy? Według Twojego Ruchu państwo powinno zapewnić uczniom elektroniczne urządzenia do odczytu nowych podręczników oraz bezprzewodowe, szerokopasmowe łącza do internetu w szkołach.
Tagi: dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz