Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

38 procent Szkotów chce samostanowienia

0
Podziel się:

Idea niepodległości jest najpopularniejsza w grupie osób, które nie ukończyły 34. roku życia.

38 procent Szkotów chce samostanowienia
(Ivenks/iStockphoto)

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38 proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5 proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Idea niepodległości jest najpopularniejsza w grupie osób, które nie ukończyły 34. roku życia. W grupie wiekowej 18-24 lata niepodległość popiera 47 proc. ankietowanych, a w grupie od 25 do 34 lat - 58 proc.

33 proc. ankietowanych chce, by referendum w sprawie niepodległości rozpisać jak najszybciej. Dalsze 38 proc. chce go w najbliższych dwóch latach.

_ - Wprawdzie sondaż wskazuje na rosnące poparcie dla SNP (Szkockiej Partii Narodowej), ale wyraźna większość Szkotów na obecnym etapie nie popiera oderwania się Szkocji i woli pozostać w Zjednoczonym Królestwie, choć ze zwiększonym zakresem władzy dla parlamentu w Edynburgu _ - cytuje Press Association Marka Diffleya, dyrektora badań Ipsos MORI.

_ - Wygląda zarazem na to, że więcej Szkotów chce, by referendum rozpisać we wcześniejszym terminie, co może skłonić rząd do zmiany politycznych preferencji _ - dodał Diffley.

Rząd szkockich nacjonalistów Alexa Salmonda ma w planach rozpisanie referendum w drugiej połowie kadencji, a więc po 2014 roku. Przedtem chce pokazać wyborcom, że jest kompetentny, i politycznie ich uświadomić.

Szkoci mieliby w referendum wybrać, czy są za niepodległością, czy też za zwiększeniem zakresu autonomii wewnętrznej, łącznie z prawem samodzielnego decydowania o niemal wszystkich kwestiach podatkowych.

Wśród uczestników sondażu deklarujących pewny udział w referendum 68 proc. popiera drugą z tych opcji (potocznie zwaną _ devo-max _, od _ devolution max _ - maksymalnej dewolucji, czyli decentralizacji) - o 1 punkt procentowy więcej niż w sierpniu. 28 procent jej nie popiera, a 4 procent nie ma zdania.

SNP, która w wyborach z maja zdobyła bezwzględną większość, praktycznie nie ma żadnej liczącej się opozycji. Jednoizbowy parlament (tzw. Holyrood) złożony ze 129 posłów działa w Edynburgu od 1998 roku. Wcześniejszy rozwiązał się po unii Szkocji z Anglią w 1707 roku.

Czytaj więcej o polityce Szkocji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t15765.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szkoci;rozpisza;referendum;niepodleglosciowe,15,0,947471.html) Oni zdecydują o końcu Wielkiej Brytanii Szkoci będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą niepodległości i w jakiej formie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t77887.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/szkocja;bardziej;niezalezna;przez;podatki,83,0,859219.html) Szkocja bardziej niezależna. Przez podatki Brytyjska Izba Gmin uchwaliła ustawę, która daje parlamentowi Szkocji dodatkowe prerogatywy w zakresie polityki podatkowej. Ustawa Scotland Bill, nazywana największym tego rodzaju transferem władzy fiskalnej, trafi obecnie do Izby Lordów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)