Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
11.02.2014 11:50

35. rocznica rewolucji islamskiej. Tysiące ludzi świętuje

Rewolucja doprowadziła do obalenia szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego i zaprowadzenia rządów radykalnych szyitów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hamed Noori/IBERPRESS/Reporter)

Tłumy zgromadziły się na głównym placu irańskiej stolicy, gdzie z okolicznościowym przemówieniem wystąpił prezydent kraju Hasan Rowhani. Było to pierwsze wystąpienie na wiecu Rowhaniego od czasu wyboru go na stanowisko prezydenta. Mimo ostatniego otwarcia władz Iranu na Zachód przemówienie prezydenta było pełne antyamerykańskiej retoryki.

_ - Głos obywateli (przed 1979 rokiem) nie miał wpływu na kształt polityki. To było ogromne upokorzenie (...) Ludzie chcieli mieć wpływ na bieg wydarzeń w kraju, jednak nie pozwalały na to siły zewnętrzne, które ingerowały w wewnętrzne sprawy państwa. Amerykanie myśleli, że Iran należy do nich _ - mówił Rowhani.

W trakcie przemówienia prezydenta tłum wymachiwał transparentami z napisami _ Precz z USA _ i _ Śmierć Izraelowi _. Z informacji państwowych mediów wynika, że podobne demonstracje odbywały się również w innych miastach irańskich.

W 1978 roku przez Iran przelała się fala protestów wymierzonych w rządy szacha, gospodarka kraju została sparaliżowana przez liczne strajki. W styczniu 1979 roku Reza Pahlawi opuścił kraj i przekazał ster władzy radzie regencyjnej i premierowi z opozycyjnego ugrupowania.

11 lutego 1979 roku ostatecznie upadła monarchia, islamiści pokonali ostatnie oddziały wierne dawnej władzy, a na czele państwa stanął przywódca religijny ajatollah Ruhollah Chomeini.

Czytaj więcej w Money.pl
To było wydarzenie dnia na forum w Davos W drugim dniu Światowego Forum Gospodarczego w Davos omawiano szkolnictwo wyższe, imigrację i wzrost popularności partii populistycznych.
Iran przekreśla szanse na pokój w Syrii Szanse na powodzenie konferencji pokojowej Genewa 2 są niewielkie, jeśli w spotkaniu nie będzie uczestniczył Iran, główny sojusznik Damaszku - ocenił wysoki rangą irański dyplomata.
Iran chce pogłębienia stosunków z... Wyraził również chęć utrzymania konstruktywnych stosunków dyplomatycznych z krajami sąsiadującymi z Iranem i innymi graczami w regionie Bliskiego Wschodu.
Irańskie władze uwolniły dwóch Słowaków W maju irańskie władze aresztowały dziewięć osób, ośmiu Słowaków i Irańczyka, gdy szybując na lotniach próbowali sfotografować tajne obiekty wojskowe w prowincji Isfahan.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz