Notowania

zbigniew Ćwiąkalski
16.05.2008 16:55

30 maja - dzień bez wokandy

Rozczarowani brakiem podwyżek wynagrodzeń sędziowie, znów planują akcję protestacyjną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Stowarzyszenie Sędziów _ Iustitia _ twierdzi, że resort sprawiedliwości i rząd wycofują się z obiecywanych wcześniej dla sędziów podwyżek. Dlatego 30 maja ma być Dniem bez Wokandy.

O postulatach środowiska sędziowskiego było już głośno w marcu. Wtedy jednak Stowarzyszenie Sędziów _ Iustitia _ ostatecznie wycofało się z jednodniowego protestu i dało resortowi sprawiedliwości czas do 15 maja na ostateczną odpowiedź na pytanie: _ będą podwyżki czy nie? _.

Według prezesa _ Iustitii _, czas negocjacji minął, a konkretnych rozwiązań dalej brak. Zdaniem sędziego Waldemara Żurka, z pisma wiceministra sprawiedliwości Jacka Czai do sędziów wynika, że sprawa 25 procentowej podwyżki pensji od przyszłego roku była już omawiana na posiedzeniu Rady Ministrów.

- _ Doszły do nas sygnały, że nie zgadza się na nią minister finansów i rząd, ale odpowiedzi jasnej nie dostaliśmy _ - mówi Żurek, który pismo resortu interpretuje jako _ grę na zwłokę _, albo brak pozytywnej odpowiedzi na postulaty, a więc jednoznaczną odmowę.

Ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że w resorcie była wola 25- procentowego podwyższenia tak zwanej kwoty bazowej, od której zależą sędziowskie płace. _ Nie _ dla podwyżek miał powiedzieć minister finansów i rząd.

Jak tłumaczy Piotr Niedzielak z resortu sprawiedliwości, z zawodu sędzia, projekt podwyżek wynagrodzeń trafił pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów, i ten nie wyraził zgody na podwyżki argumentując to tym, że budżet na przyszły rok jest w fazie projektowania i po prostu nie ma w nim miejsca na taki wzrost płac dla sędziów. W efekcie projekt resortu nie trafił pod obrady rządu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Sędziowie zaprotestują przeciw niskim płacom? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedziowie;zaprotestuja;przeciw;niskim;placom,193,0,332225.html )
* [ Sędziowie składają pozwy ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedziowie;skladaja;pozwy,235,0,326123.html )
* [ Zarobki sędziów i prokuratorów w Europie ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zarobki;sedziow;i;prokuratorow;w;europie,32,0,323104.html )

Tymczasem minister sprawiedliwościZbigniew Ćwiąkalskizapewnia, że robi wszystko, by pensje sędziów wzrosły od stycznia przyszłego roku. Podczas wczorajszego spotkania ze studentami prawa w Poznaniu, minister

Ćwiąkalski poinformował, że na razie udało się zagwarantować tak zwany poziomy wzrost płac dla sędziów. Z wypowiedzi ministra wynika, że specjalnie powołany w resorcie zespół w porozumieniu z premierem ma zaproponować _ spłaszczenie, a więc wyrównanie, wynagrodzeń sędziów rejonowych z okręgowymi _.

Tagi: zbigniew Ćwiąkalski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz