Notowania

nfz
11.08.2009 10:00

300 tys. zł strat NFZ. Kilka tysięcy fałszywych recept

Wypisywali fałszywe recepty na leki refundowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DNY59/CC/iStockphoto)

*Prawie 300 tys. zł strat, 125 przesłuchanych świadków, zarzuty dla 14 osób - to wynik śledztwa dotyczącego wyłudzeń z NFZ, prowadzonego przez policjantów z Gorzowa. *Głównymi podejrzanymi są: członek zarządu i pracownik spółki aptekarskiej z Warszawy.

- _ W aptekach należących do tejże spółki realizowane były recepty z refundowanymi lekarstwami. Wtajemniczeni lekarze wypisywali recepty na osoby, których kart chorobowych nawet nie mieli _ - mówi Artur Chorąży z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Wypisywano recepty na lekarstwa na osteoporozę, choroby układu oddechowego, osłonowe i inne. Zebrane dowody pozwoliły postawić zarzuty 14 osobom.

ZOBACZ TAKŻE

* [ Zabraknie pieniędzy na leczenie? ]( http://news.money.pl/artykul/zabraknie;pieniedzy;na;leczenie,248,0,482552.html )
* [ Wydajemy miliardy na prywatne leczenie. Rząd ma plan ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wydajemy;miliardy;na;prywatne;leczenie;rzad;ma;plan,84,0,450900.html )
* [ Branża, która nie boi się kryzysu i pandemii. Sprzedaż rośnie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/branza;ktora;nie;boi;sie;kryzysu;i;pandemii;sprzedaz;rosnie,6,0,448774.html )

Najpoważniejsze, związane m.in. z wyłudzeniem mienia znacznej wartości, usłyszał przedstawiciel zarządu i pracownik firmy farmaceutycznej. Obu grozi do 10 lat wiezienia. Podobne zarzuty usłyszał pośrednik i była już kierowniczka jednej z aptek.

Sprawa miała początek w styczniu 2007 roku. Wówczas to zielonogórski oddział NFZ złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawą zajęli się policjanci z KWP w Gorzowie Wlkp. Początkowo chodziło o 126 sfałszowanych recept, ale ich liczba w miarę prowadzenia postępowania rosła a podejrzenia padły na jedną z firm prowadzących sieć aptek na zachodzie Polski.

Po kontrolach w należących do firmy aptekach zabezpieczono kilka tysięcy sfałszowanych recept. Najwięcej realizowanych było w województwie dolnośląskim. Fałszywe druki były również w aptekach w Wielkopolsce i Lubuskiem.

Tagi: nfz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz