Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
okrągły stół
05.02.2014 07:00

25 rocznica Okrągłego Stołu. PO i SLD opracują wspólny projekt uchwały

W najbliższy czwartek przypada 25. rocznica rozpoczęcia rozmów Okrągłego Stołu. Projekty w sprawie uczczenia tego wydarzenia opracowały kluby: PO i SLD, które różnią się treścią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicemarszałkowie Sejmu: Cezary Grabarczyk (PO) i Jerzy Wenderlich (SLD) wypracują tekst uchwały Sejmu ws. uczczenia 25. rocznicy Okrągłego Stołu tak, by mógł on zostać w piątek przyjęty - taka decyzja zapadła na wczorajszym posiedzeniu Prezydium Sejmu.

W najbliższy czwartek przypada 25. rocznica rozpoczęcia rozmów Okrągłego Stołu. Projekty w sprawie uczczenia tego wydarzenia opracowały kluby: PO i SLD.

_ Pojawiły się dwa projekty - one różnią się treścią, dlatego będziemy, razem z wicemarszałkiem Wenderlichem, pracować nad redakcją wspólnego projektu _ - powiedział Grabarczyk. Uzgodniona przez obu wicemarszałków propozycja ma zostać następnie zaprezentowana innym klubom parlamentarnym.

Wenderlich również ma nadzieję, że uda się wypracować taką treść, która będzie możliwa do zaakceptowania dla wszystkich klubów parlamentarnych. _ Skoro udało się zawrzeć kompromis 25 lat temu, to dziś uważam, że zawieranie kompromisu dla opisania tamtej sytuacji jest łatwiejsze niż zawarcie kompromisu wtedy _ - ocenił Wenderlich.

W projekcie uchwały autorstwa PO przypomniano, że kompromis zawarty w wyniku porozumienia przy Okrągłym Stole _ doprowadził do częściowo demokratycznych wyborów, które odbyły się w dniu 4 czerwca 1989 roku _. _ Wybory te pokazały wielkie poparcie Polaków dla kierunku politycznych przemian zachodzących w naszym kraju. Następstwem tych wydarzeń było powołanie we wrześniu 1989 roku pierwszego po wojnie niekomunistycznego rządu, na którego czele stanął śp. premier Tadeusz Mazowiecki _ - podkreślono w projekcie Platformy.

Autorzy zwrócili w nim ponadto uwagę, że porozumienie sprzed 25 lat _ pozwoliło budować Polskę, która jest ojczyzną wszystkich Polaków niezależnie od ich poglądów politycznych i zaangażowania w przeszłości _. _ Uczestnicy obrad swoimi decyzjami pokazali, że Polska i życie ludzkie jest najważniejszym wspólnym dobrem. Unikając eskalacji konfliktu i konfrontacji przemiany dokonały się w sposób pokojowy. Okrągły Stół stał się odtąd wzorem dochodzenia do porozumienia dla społeczeństw i narodów, które stają w obliczu ostrych konfliktów wewnętrznych _ - czytamy w projekcie uchwały autorstwa PO.

_ Dzisiaj w 25-tą rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, tym samym rozpoczęcia pokojowych przemian w naszym kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla uczestników obrad Okrągłego Stołu, autorów wolnej i niepodległej Polski _ - głosi propozycja Platformy.

W projekcie uchwały Sojuszu czytamy z kolei m.in., że _ w 25. rocznicę obrad Okrągłego Stołu Sejm RP wyraża podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji koncepcji porozumienia narodowego. _Sejm RP uznaje porozumienie okrągłostołowe za przykład politycznej mądrości i dowód patriotyzmu jego twórców" - głosi tekst projektu, który trafił już do marszałka Sejmu.

W propozycji SLD znalazła się też zachęta dla innych _ podzielonych narodów _, by podążały _ drogą dialogu i kompromisu _. W uzasadnieniu projektu podkreślono m.in., że _ porozumienie Okrągłego Stołu stało się impulsem do pokojowych, demokratycznych przemian ustrojowych _. _ Okrągły Stół spowodował unikatową w historii Europy bezkrwawą transformację ustrojową. Był przykładem dla innych państw regionu, pozostających w strefie wpływów ZSRR. Stanowił także inspirację dla skonfliktowanych społeczeństw w innych rejonach świata _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Okrągły Stół to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby. Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe (4 czerwca 1989 r.).

Tagi: okrągły stół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz