Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

25 listopada wyrok w sprawie Ziobro-Siwiec o słowa o "siepaczach"

0
Podziel się

Dziś sąd zakończył proces, przesłuchując Ziobrę i Siwca oraz wysłuchując mów końcowych pełnomocników obu stron.

25 listopada wyrok w sprawie Ziobro-Siwiec o słowa o "siepaczach"
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bErHhhjF

25 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie ma ogłosić wyrok w cywilnym procesie, jaki europoseł Zbigniew Ziobro (na zdjęciu) wytoczył europosłowi Markowi Siwcowi za wypowiedź z kampanii wyborczej, że Ziobro _ wysłał siepaczy _ do Barbary Blidy.

Dziś sąd zakończył ten proces, przesłuchując Ziobrę i Siwca oraz wysłuchując mów końcowych pełnomocników obu stron.

Powodem procesu jest telewizyjna wypowiedź Siwca z maja 2009 r., gdy i on, i Ziobro kandydowali do europarlamentu. Siwiec - odnosząc się do nagranej wcześniej wypowiedzi Ziobry o upolitycznieniu prokuratury - zarzucił Ziobrze _ organizowanie i wszczynanie dziesiątek politycznych śledztw _ oraz _ wysłanie siepaczy do domu Barbary Blidy _.

bErHhhjH

Po trzech latach od tego zdarzenia Ziobro skierował do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych, w którym zażądał od Siwca przeprosin w TVN24, gdzie padła ta wypowiedź, oraz w _ Rzeczpospolitej _. Żąda też 30 tys. zł zadośćuczynienia na stowarzyszenie Katon. Pozwany wnosi o oddalenie powództwa jako bezzasadnego.

_ - Zarzuty mi stawiane są bezpodstawne. Środowiska lewicowe dla własnych celów politycznych instrumentalnie wykorzystują tę śmierć dla tworzenia pewnej legendy _ - mówił Ziobro przed sądem. Śmierć Blidy nazwał _ dramatycznym, nieszczęśliwym wypadkiem _. Jak dodał, nie słyszał osobiście wypowiedzi Siwca, ale potem proszono, by ją komentował; mówił też, że miał _ negatywne reakcje od wyborców _.

_ - Nie mówi się o funkcjonariuszach państwa "siepacze", to są ludzie, którzy zasługują na szacunek za swą pracę w policji, ABW, sędziów czy prokuratorów. Jeśli są w ich pracach jakieś nieprawidłowości, to należy je wyjaśnić, ale nazywanie ich "siepaczami" to przekroczenie wszelkich granic _ - powiedział.

Swój udział w sprawie tzw. mafii węglowej i wątku Barbary Blidy Ziobro uznał za _ marginalny _. _ Wiedziałem, że śledztwo ws. mafii węglowej się toczy, ale pani Blida bynajmniej nie była tam osobą pierwszoplanową. Wszystkie decyzje w tym śledztwie podejmowali prokuratorzy referenci - ja ich nawet w większości nie znam osobiście. Większości informacji o tej sprawie dowiedziałem się już po jej samobójstwie _ - zapewniał.

bErHhhjN

Jak mówił Siwiec: _ słowo "siepacz" nie jest tożsame ze słowem "morderca". Siepacz to "zbir, wynajęta osoba" _. W jego ocenie twierdzenia Ziobry są niewiarygodne, o czym świadczy raport sejmowej komisji śledczej i wniosek o Trybunał Stanu wobec b. ministra. _ - Prokuratura jest instytucją hierarchiczną, a pan Ziobro stał na jej czele _ - podkreślił Siwiec pytany, czemu w wypowiedzi telewizyjnej powiedział, że to Ziobro, a nie prokuratura poszła po Blidę. _ - Wypowiedź telewizyjna ma swoje prawo. W wypowiedzi akademickiej na pewno można powiedzieć więcej i stąd ta kompresja i taki efekt. To był pewnego rodzaju skrót, była w nim emocja _ - dodał Siwiec.

_ - Słowa o "siepaczach" nie znaczą nic dobrego - obojętnie czy w znaczeniu współczesnym, czy dawnym _ - mówił na koniec pełnomocnik Ziobry, mec. Bartłomiej Litwińczuk. Podkreślał, że sąd powinien je zinterpretować jak przeciętny odbiorca-wyborca. _ - Powód stał na straży prawa i nic złego nie zrobił. A pan Siwiec nie jest zwykłą osobą - był dziennikarzem, wie jak działają media, a następnie był ministrem, szefem BBN, jest teraz europosłem. Od niego należy wymagać więcej niż od innych. Wypowiedź zaszkodziła powodowi, który jest politykiem, zabiega o głosy i musiał się tłumaczyć z czegoś, czego nie zrobił _ - dodał. - _ Nie jest prawdą, by istniał jakiś związek między mną, a zatrzymaniem pani Blidy i tym co się stało potem _ - przyłączył się do niego Ziobro.

Do znaczenia słowa _ siepacz _ odniósł się pełnomocnik Siwca mec. Wojciech Wiza. _ - Siepacz to według słownika "pachołek miejski, strażnik", który miał bronić murów miast _ - wskazał. W jego ocenie strona powodowa nie udowodniła, jakie szkody poniósł Ziobro w związku z inkryminowaną wypowiedzią.

Dołączył do niego drugi prawnik Siwca, mec. Mariusz Paplaczyk. - _ Nie bez znaczenia jest, że powód postanowił pozwać Marka Siwca po upływie 3 lat od inkryminowanej wypowiedzi _ - podkreślił i wskazał, że wpisując w internetową wyszukiwarkę słowa: _ Ziobro wysłał siepaczy do Blidy _, pojawiają się jedynie informacje o procesie, a brak jakichkolwiek innych wiadomości mogących zaszkodzić powodowi.

bErHhhjO

Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m258709.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/solidarna;polska;chce;posiedzenia;rbn;w;sprawie;europol;gaz,112,0,1420400.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ziobro chce posiedzenia RBN. Chodzi o... - _ To problem, który skutecznie może być rozwiązany na poziomie Ministra Skarbu Państwa _ - odpowiada sekretarz RBN Stanisław Koziej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/m256275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/solidarna;polska;chce;skrocenia;kadencji;sejmu,242,0,1416434.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ci posłowie chcą rozwiązania Sejmu Dziś wniosek o skrócenie kadencji parlamentu trafił do marszałek Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m86742.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dojdzie;do;samorozwiazania;sejmu,119,0,1414519.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dojdzie do samorozwiązania Sejmu? Według SP zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku to kolejny dowód na kompromitację partii rządzącej.
bErHhhki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)