Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

25 lat wolności. Wałęsa spotkał się z dawnymi koalicjantami

0
Podziel się

- Miałem przeciwko sobie prawie wszystkich, także w moich szeregach - wspomina były prezydent.

25 lat wolności. Wałęsa spotkał się z dawnymi koalicjantami
(PAP/Rafał Guz)
bEgojwAB

Lech Wałęsa, Roman Malinowski i Jerzy Jóźwiak spotkali się w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach, gdzie 25 lat temu podpisali porozumienie o koalicji między Solidarnością, ZSL i SD. - Wtedy to naprawdę proste nie było - wspominał Wałęsa.

Podpisane w tym miejscu 17 sierpnia 1989 r. porozumienie między ówczesnymi liderami Solidarności, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego doprowadziło do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Ówczesny prezydent Wojciech Jaruzelski przystał na tę propozycję i zwolnił z misji tworzenia rządu nominowanego wcześniej na to stanowisko Czesława Kiszczaka.

_ - Cieszę się z tego, że nie muszę już podejmować takich decyzji. To dzisiaj się wydaje proste, ale wtedy naprawdę proste nie było, było niebezpieczne, miałem przeciwko sobie prawie wszystkich, także w moich szeregach _ - mówił Wałęsa, wspominając wydarzenia sprzed 25 lat.

bEgojwAD

Podkreślił jednak, że cieszy się, że tę decyzję wtedy podjął. _ - A więc pełna satysfakcja, ale jednocześnie mam pewien niesmak, że potem zapomniałem trochę o koalicjantach _ - dodał. Jak tłumaczył, miał pewne plany z tym związane na drugą kadencję, jednak wyborcy zdecydowali, że w jego przypadku drugiej kadencji nie będzie.

Jóźwiak przypomniał, że 25 lat temu powstała nowa kolacja, a dwa ugrupowania - ZSL i SD - wypowiedziały swój sojusz PZPR. Podkreślił, że podejmując tę decyzję miał różne wątpliwości i obawy, zastanawiał się nad jej skutkami, ale miał wówczas wsparcie członków swojego ugrupowania, którzy byli _ siłą motoryczną _. Wspominał także, że motorem tych wydarzeń był Wałęsa.

_ - Nam nie było łatwo, myśmy decydowali się na złamanie czegoś, co trwało od 1945 r. _ - podkreślił.

Jego zdaniem dziś młodzi ludzie nie rozumieją w pełni sensu _ przejścia ugrupowania w inną orientację _. _ - Ta reorientacja, ta zmiana, która wówczas nastąpiła, to było poczęcie rządu, który powstał kilka dni później pod przewodnictwem premiera Tadeusza Mazowieckiego i który prowadził reformy _ - mówił o tamtych wydarzeniach Józwiak.

bEgojwAJ

Malinowski podkreślił, że w tamtych czasach wszyscy uczestnicy przemian kierowali się takimi wartościami jak współpraca, porozumienie, dialog, poszanowanie partnera. _ Gdyby dzisiaj tym się kierowano w świecie, mniej byłoby granatów i tragedii ludzkich _ - przekonywał. Podkreślił, że te cechy i dzisiaj są potrzebne w Polsce.

25 lat temu ówczesny przewodniczący NSZZ Solidarność Lech Wałęsa zaproponował ZSL i SD wyjście z koalicji z PZPR i utworzenie _ rządu porozumienia narodowego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa wraca, by okiełznać kapitalistów Lech Wałęsa przyznaje, że na ulice raczej wychodzić nie będzie, ale chce doradzać Solidarności i pomagać jej na inne sposoby.
Wałęsa ostro o Putinie, ale nie chce wojny -_ Nikt nie może rozpętywać wojny _- mówił Wałęsa podczas debaty na temat Europy.
Wzywają Cenckiewicza do przeprosin Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Cenckiewiczem, ani z przedstawicielem wydawnictwa.
bEgojwBe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)