Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zaiks
26.06.2008 13:44

1,5 mln zł kary dla ZAiKS-u

Związek nie zmienił na czas zapisów regulujących kwestie zarządzania prawami autorskimi - uznał UOKiK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/UOKiK)

ZAiKS ma zapłacić 1,5 mln kary za to, że spóźnił się o 17 miesięcy ze zmianą przepisów dotyczących upoważnieniem do zarządzania prawami autorskimi - zdecydował UOKiK.

Obecna decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy sprawy, która rozpoczęła się w lipcu 2004 roku, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wszczętego na wniosek zespołu muzycznego Brathanki. Prezes wydał wówczas decyzję uznającą, że Związek Autorów i Kompozytów Scenicznych wymuszał na twórcach udzielanie wyłącznego upoważnienia do zarządzania prawami do utworów w zakresie publicznego wykonywania i nagrywania, a także uniemożliwiał samodzielne decydowanie artystów o losie ich utworów.

Zdaniem UOKiK, ZAiKS swoimi praktykami ograniczał twórcom możliwość wyboru, która organizacja i na jakich obszarach związanych z ochroną praw autorskich będzie ich reprezentować. UOKiK nakazał zmianę takiej praktyki i nałożył na ZAiKS 500 tys. zł kary.

ZAiKS odwoływał się od tej decyzji do kolejnych instancji, jednak wszystkie sądy potwierdzały ustalenia UOKiK. Decyzja stała się prawomocna i nakładała na ZAiKS konieczność zmiany wzorca zawieranych umów oraz poinformowania wszystkich klientów o możliwości podpisania aneksu do umowy na nowych zasadach. W styczniu 2008 roku ZAiKS zapłacił nałożoną karę finansową, jednak - zdaniem UOKiK - nie zmienił w pełni zakwestionowanej praktyki.

- _ ZAiKS nie wykonał prawomocnej decyzji, na co miał dwa miesiące. Pewne działania podjął dopiero po pięciu miesiącach, a zakończył je po 17 miesiącach. Takich działań tolerować nie możemy. Dlatego Związek został obciążony karą 1 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji, co daje łącznie ponad 1,5 mln zł _ - mówi prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel (na zdjęciu).

Jak zaznaczyła, chociaż ZAiKS wpłacił nałożoną wcześniej karę i ostatecznie zaniechał skrytykowanych praktyk, UOKiK _ nie może tolerować praktyki nie wykonywania decyzji prawomocnych organów przez 17 miesięcy _.

- _ Stowarzyszenia branżowe powołane w celu ochrony interesów swoich członków nie mogą jednocześnie ograniczać ich praw. Wykorzystywanie pozycji rynkowej poprzez narzucanie niekorzystnych warunków umowy jest niezgodne z prawem. W takich sytuacjach musi wkroczyć UOKiK. Dzięki naszym staraniom udało się doprowadzić do zmiany nieuczciwych praktyk, a autorzy zyskali większą swobodę dysponowania swoimi prawami _ - podkreśliła Krasnodębska-Tomkiel.

Decyzja UOKiK nie jest prawomocna. ZAiKS może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tagi: zaiks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz