Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

17 września apelacja Boguckiego ws. zabójstwa Papały

0
Podziel się

Apelacja kwestionuje nie sam wyrok, ale jego uzasadnienie.

17 września apelacja Boguckiego ws. zabójstwa Papały
(PAP/Radek Pietruszka)
bEiKqPkl

17 września Sąd Apelacyjny w Warszawie zbada apelację Ryszarda Boguckiego, uniewinnionego przez sąd I instancji od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Apelacja kwestionuje nie sam wyrok, ale jego uzasadnienie.

Informację o terminie rozpatrzenia sprawy przekazała rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska.

W lipcu 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, z braku dowodów winy, uniewinnił dwóch karanych już wcześniej gangsterów - Boguckiego oraz Andrzeja Z., ps. Słowik - od zarzutów nakłaniania do zabójstwa byłego komendanta głównego policji. Sąd ocenił, że wyrok jest porażką organów ścigania i prokuratury, bo nie dostarczyły one dowodów wystarczających do skazania.

bEiKqPkn

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie zrezygnowała z apelacji - jak uzasadniła w oficjalnym komunikacie z marca br. - _ wobec stwierdzenia braku możliwości wywiedzenia skutecznego środka odwoławczego _. O możliwej apelacji mówił bezpośrednio po wyroku SO oskarżający w sprawie prok. Jerzy Mierzewski.

Apelację złożyła tylko obrona Boguckiego, kwestionując odnoszące się do niego fragmenty pisemnego uzasadnienia wyroku SO. Apelacja wnosi m.in. o zmianę sformułowania sądu: _ Dowody nie wystarczają, by oskarżonym przypisać zarzucane im czyny _ na: _ Dowody wskazały na fakt, że Bogucki zarzuconych mu czynów nie popełnił _.

Sąd odwoławczy nie może samodzielnie zmieniać ustaleń faktycznych sądu I instancji i wynikających z nich oceny dowodów - gdyby SA chciał uwzględnić żądanie apelacji, musiałby zwrócić wątek Boguckiego do ponownego rozpatrzenia w SO.

W SO prokuratura żądała 15 lat więzienia dla Boguckiego za obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i nakłanianie za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. Wobec _ Słowika _ - oskarżonego o nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego, ps. Iwan, do zabójstwa Papały - prokuratura wnosiła o 8 lat. Obrońcy i podsądni wnosili o uniewinnienie.

bEiKqPkt

_ Sąd nie wie, dlaczego zabito gen. Marka Papałę _ - przyznał sędzia Paweł Dobosz uzasadniając wyrok. Zaznaczał, że nie jest rolą sądu wydawanie wyroków skazujących, bo w tej sprawie taki wyrok byłby niesprawiedliwy. Według sądu zebrane dowody były _ kruchymi, rozrzuconymi ogniwami, które tylko w swoim przekonaniu prokurator zestawił w mocny łańcuch _. Zwrócił też uwagę, że przeszłość oskarżonych ma znaczenie tylko przy ustaleniu wysokości kary i po uznaniu winy.

25 czerwca 1998 r. Papała został zastrzelony w Warszawie w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków. Sprawę prowadziła najpierw Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. śledztwo przekazano prokuraturze w Łodzi.

W 2012 r. łódzka prokuratura apelacyjna ujawniła, że - według ustaleń opartych na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. - do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego, a sprawcy zamierzali ukraść samochód Papały. Podczas napadu Igor M., ps. Patyk (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko) miał oddać śmiertelny strzał do b. szefa policji. Zarzuty zabójstwa usłyszeli _ Patyk _ i Mariusz M. Według warszawskiej prokuratury wersja ta jest _ kompletnie niewiarygodna _.

To zdumiewające, że w takiej sprawie dwie prokuratury nie potrafiły współpracować ze sobą - mówił Dobosz. Jak podkreślał, w procesie wytworzyła się szczególna sytuacja, gdy pozostające poza procesem wątki śledztwa w sprawie śmierci Papały przeniesiono z Warszawy do Łodzi. Wtedy - jak ironizował sędzia - prokurator, mający władzę m.in. polegającą na dostępie do informacji, _ poczuł, jak wielka to władza, gdy od informacji został odcięty i nie mógł nawet weryfikować dowodów, które sam wcześniej przedłożył _. Według sądu warszawscy prokuratorzy dowiadywali się o ustaleniach łódzkich kolegów _ z plotek, z prasy lub tu, na sali sądu _.

bEiKqPku

Nieżyjący już Zirajewski to niewiarygodny świadek oskarżenia i powinien mieć zarzut podżegania do zabicia Papały - uznał sąd. Dlatego uniewinnił _ Słowika _, którego _ Iwan _ obciążał. Zeznania _ Iwana _ są podstawą zarzutu zlecenia zabójstwa Papały, jaki w łódzkim śledztwie nadal ma polonijny biznesmen z USA Edward Mazur. Jego ekstradycji do Polski odmówił w 2007 r. sąd w Chicago, uznając zeznania _ Iwana _ za niewiarygodne. Łódzka prokuratura wycofała już międzynarodowy list gończy wobec niego, ale zarzut nadal jest aktualny.

Także Zbigniewa G. sąd uznał za niewiarygodnego świadka oskarżenia. Wdowa po Papale, Małgorzata, zeznała, że w dniu zabójstwa widziała Boguckiego na miejscu zbrodni. _ Sąd nie ma wątpliwości, że jest przekonana i wierzy w to, że wskazała osobę, która była wówczas na miejscu zdarzenia _ - mówił Dobosz. Dodał jednak, że niektóre portrety pamięciowe sporządzono dopiero w ok. cztery lata po zabójstwie, a inne czynności przeprowadzano w sposób nieprofesjonalny. Dlatego materiał dowodowy budzi wątpliwości, które musiały być uwzględnione na korzyść oskarżonych.

Bogucki odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo w 1999 r. szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego _ Pershinga _. Boguckiego zatrzymano w 2001 r. w Meksyku, który wydał go Polsce. _ Słowik _ latem 2013 r. skończył odsiadywanie wyroku za inne przestępstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Helmut Kohl wygrał w sądzie. Ma prawo... Sąd uznał, że taśmy magnetofonowe z zapisem 630 godzin rozmów z publicystą Heribertem Schwanem stanowią wyłączną własność 84-letniego Kohla.
Szef chciał zabić pracownika. Rusza proces Oskarżeni to 29-letni Szymon F. - właściciel firmy, w której pracował Dominik B., oraz 21-letni Mateusz R., współpracownik Szymona F. Śledczy oskarżyli ich o usiłowanie zabójstwa i spowodowanie choroby realnie zagrażającej życiu.
Proces Brunona Kwietnia. Jest zwrot Świadek był uczestnikiem wykładów na temat materiałów wybuchowych, organizowanych przez Kwietnia. Według prokuratury razem z drugim studentem był namawiany do udziału w zorganizowaniu zamachu na Sejm.
bEiKqPkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)