Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

15 tysięcy Kurdów na ulicach Paryża

0
Podziel się:

Manifestowali na znak protestu przeciwko zamordowaniu trzech aktywistek.

15 tysięcy Kurdów na ulicach Paryża
(PAP/EPA)

15 tysięcy Kurdów manifestowało w Paryżu na znak protestu przeciwko zamordowaniu trzech Kurdyjek. Kobiety były działaczkami na rzecz wyzwolenia Kurdystanu.

Ciała tych kobiet z ranami postrzałowymi głowy znaleziono w nocy ze środy na czwartek we francuskiej stolicy. _ To zbrodnia przeciwko narodowi kurdyjskiemu, przeciwko pokojowi i francuskie władze będą odpowiedzialne, jeśli zabójcy nie zostaną wykryci _ - takie i podobne napisy zawierały transparenty niesione przez demonstrantów.

Tłum, którego liczebność policja szacuje na ok. 15 tysięcy, przemaszerował w deszczu przez północny Paryż. Wielu demonstrantów niosło flagi z podobizną odbywającego w Turcji karę dożywotniego więzienia przywódcy PKK Abdullaha Ocalana. Do zabójstwa aktywistek doszło w czasie, gdy rząd w Ankarze prowadzi rozmowy z Ocalanem w sprawie zakończenia 25-letniego konfliktu kurdyjskiego.

Śmierć kobiet stawia też w trudnej pozycji Paryż, który próbuje poprawić stosunki z Ankarą. Turcja często zarzuca Francji i innym państwom europejskim, że nie współdziałają w walce z kurdyjskimi rebeliantami, a zwłaszcza, że nie wydają tych, o których ekstradycję zabiega Turcja.

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że dowody sugerują, iż zabójstwo trzech kurdyjskich aktywistek było wynikiem wewnętrznego konfliktu w tej organizacji. Według Erdogana celem zabójstwa mogło też być zaszkodzenie wysiłkom pokojowym. Powiedział, że Francja _ musi natychmiast wyjaśnić sprawę (zabójstwa), znaleźć winnych _. Turcja chce się też dowiedzieć, dlaczego jedna z ofiar - współzałożycielka PKK - otrzymała azyl we Francji. Erdogan wspomniał też przy okazji, że PKK jest uważana za organizację terrorystyczną przez UE.

Separatyści z PKK od roku 1984 walczą o autonomię tureckiego Kurdystanu - terenów zamieszkanych przez Kurdów w południowo-wschodniej Turcji. W walkach zginęło ponad 45 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Erdogan chce wyjaśnień od Hollande'a Premier Turcji zwrócił się do prezydenta Francji o wyjaśnienie, dlaczego spotykał się z jedną z trzech kurdyjskich aktywistek.
Mają plan rozwiązania konfliktu kurdyjskiego Przewiduje on złożenie broni przez PKK w zamian za rozszerzenie praw Kurdów - podał dziennik _ Radikal _.
Kończą głodówkę. Po dwóch miesiącach Setki kurdyjskich bojowników zakończyły dziś strajk głodowy, prowadzony od ponad dwóch miesięcy w więzieniach w Turcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)