Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomość
05.03.2009 09:29

Więcej praw dla wywłaszczonych

Jeśli części nieruchomości nie wykorzystano pod inwestycję, można będzie ją odzyskać.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeszcze w lutym zacznie obowiązywać ustawa, dzięki której wywłaszczeni właściciele nieruchomości będą mogli odzyskać przynajmniej jej część.

Nowelizacja do ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana przez prezydenta 25 lutego 2009 r. rozszerza prawa wywłaszczonych właścicieli, a tym samym przyczyni się do zwiększenia zwrotów majątku przejętego przez państwo.

Dzięki nowelizacji ustawy byli właściciele, czy też ich spadkobiercy mogą ubiegać się o zwrot części wywłaszczonej wcześniej nieruchomości niewykorzystanej pod inwestycję publiczną. Zmiana w ustawie jest wywołana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku.

Dotychczas zwrot części nieruchomości był obwarowany spełnieniem dodatkowych warunków wynikających z ustawy, które w zeszłym roku TK uznał za niezgodne z konstytucją. Zakwestionowane przepisy wskazywały, że właściciel lub jego spadkobierca mógł odzyskać część niewykorzystanej przez państwo nieruchomości, o ile istniała możliwość zagospodarowania tej części nieruchomości zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w dniu złożenia wniosku o zwrot.

Jeżeli z kolei planu zagospodarowania przestrzennego nie było - co jest powszechne - odzyskać część nieruchomości można było, gdy istniała decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Innym warunkiem odzyskania części nieruchomości było przyleganie tej części nieruchomości do nieruchomości będącej własnością wnioskującego o zwrot, czyli gdy była to nieruchomość sąsiadująca.

Taki stan rzeczy powodował trudności w odzyskaniu części niewykorzystanej na cele publiczne nieruchomości.

KOMENTARZ DLA MONEY.PL:

Po wejściu przepisów w życie osoby zainteresowane odzyskaniem utraconej nieruchomości powinny przygotować odpowiedni wniosek o zwrot nieruchomości lub jej części, a następnie złożyć go u starosty wraz z odpowiednią dokumentacją.

Autorka jest Radcą Prawnym w LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska

Tagi: nieruchomość, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, okiem eksperta
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz