Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

0
Podziel się:

Korzyści z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową to wyłączenie majątku osobistego z ewentualnej egzekucji wierzytelności.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Coraz powszechniejszą praktyką wśród przedsiębiorców jest przekształcanie prowadzonej działalności gospodarczej w spółki kapitałowe (głównie w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). W związku z nowelizacją Kodeksu spółek handlowych (dalej: K.s.h.), od 11 lipca 2011 r. procedura przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową, na podstawie art. 551 § 5 K.s.h., uległa znacznemu ułatwieniu.

Jakie są zatem korzyści z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową? Przede wszystkim wspólnicy spółki, w przeciwieństwie do przedsiębiorców, nie odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność wspólników ograniczona jest zatem do wartości wniesionych przez nich wkładów, a ich majątek osobisty wyłączony jest spod ewentualnej egzekucji wierzytelności związanych z działalnością spółki.

Do dnia 11 lipca 2011 r. przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową możliwe było przez sprzedaż przedsiębiorstwa i późniejsze wniesienie uzyskanych środków pieniężnych jako wkładu do nowo powstałej spółki. Drugą możliwością było wniesienie do spółki kapitałowej aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci przedsiębiorstwa. Niewątpliwą niedogodnością tego rozwiązania była utrata praw przysługujących przedsiębiorstwu. Nowelizacja K.s.h. umożliwiła sukcesję generalną wszystkich praw i obowiązków na podstawie art. 5842 K.s.h. W rezultacie, dotychczasowo zawarte umowy, uzyskane koncesje i zezwolenia przechodzą z mocy prawa na nowo powstałą spółkę.

Przedsiębiorca chcąc przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o.o. powinien, zgodnie z dyspozycją art. 157 § 2 K.s.h., zawrzeć umowę spółki w formie aktu notarialnego. Na podstawie art. 5844 K.s.h. obowiązany jest także do podjęcia następujących czynności:

  • sporządzenia w formie aktu notarialnego planu przekształcenia (zawierającego co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy), oraz poddania planu badaniu przez biegłego rewidenta (art. 5848 K.s.h.);
  • złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
  • powołania członków organów spółki przekształconej;
  • podpisania umowy/statutu spółki przekształconej;
  • dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej.

Zgodnie z dyspozycją art. 5841 K.s.h. z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców, przedsiębiorca staje się spółką kapitałową.

Należy również zwrócić uwagę na koszty związane z przekształceniem. Zarejestrowanie nowej spółki wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. wartości kapitału zakładowego spółki. Kolejne opłaty to koszty taksy notarialnej za sporządzenie planu przekształcenia, umowy spółki oraz oświadczenia o przekształceniu. Za wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców pobierana jest opłata w wysokości 500 zł, oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Wskazać należy, że osoba fizyczna prowadząca dotychczas działalność gospodarczą nie uniknie odpowiedzialności za długi powstałe przed przekształceniem. Zgodnie z art. 58413 przedsiębiorca odpowiadać będzie solidarnie ze spółką za zobowiązania powstałe w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, przez okres trzech lat od zarejestrowania nowej spółki.

Czytaj więcej w Money.pl
Rejestracja spółki z o.o. krok po kroku Minimalny wkład wynosi 5 tys. zł. Przy zakładaniu przez internet, dopuszczalna jest tylko gotówka, a wkłady niepieniężne nie są uwzględniane.
Mąż kupuje udziały w spółce. Żona wspólnikiem? Przy nabyciu udziałów w spółce za wkłady z majątku wspólnego, wspólnikiem zostaje jedynie ten z małżonków, który był stroną czynności prawnej - tłumaczy Agata Kulik z Siwek Gaczyński & Partners.
Mała firma? Uważaj, mogą cię skontrolować Jeżeli UOKiK stwierdzi, że np. warsztaty samochodowe w danym mieście stosują wyższe ceny niż gdzie indziej, a ich właściciele się znają - może wszcząć kontrolę.

Autor jest prawnikiem w BSO Prawo & Podatki

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)