Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opodatkowanie dochodów z likwidacji

0
Podziel się:

Podczas likwidacji spółki następuje spieniężenie posiadanego majątku. Jak ten dochód jest opodatkowany?

Opodatkowanie dochodów z likwidacji

Podczas rozwiązania spółki następuje spieniężenie posiadanego majątku. Jak ten dochód jest opodatkowany?

Likwidacja, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), jest procesem poprzedzającym rozwiązanie spółki, w trakcie którego ma nastąpić zakończenie działalności gospodarczej oraz spieniężenie posiadanego majątku.

Rozwiązanie spółki z o.o. następuje w okolicznościach określonych w art. 270 i 459 k.s.h., czyli z następujących powodów:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki lub statucie np. upływ czasu na który spółka została zawarta,
  1. uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza,
  1. ogłoszenie upadłości spółki,
  1. inne przyczyny przewidziane prawem.

Podział pomiędzy wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, zgodnie z art. 286 § 1 k.s.h. oraz 474 k.s.h., nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Zarówno przepisy k.s.h. jak i przepisy podatkowe w odniesieniu do spółki z o.o. nie różnicuje wypłat dokonywanych na rzecz wspólników w związku z likwidacją na zwrot wartości udziałów i na wydanie majątku ponad tę wartość. Wszystko, co jest wspólnikom spółki w likwidacji wydawane po zaspokojeniu i zabezpieczeniu wierzycieli, stanowi realizację ich prawa do majątku pozostałego po zakończeniu likwidacji spółki. Co do zasady, majątek dzieli się pomiędzy wspólników w stosunku do ich udziałów lub w stosunku do dokonanych wpłat na kapitał zakładowy.

_ Podział pomiędzy wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. _Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pdop) stanowią, że majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej, zarówno w gotówce jak i w naturze, stanowi dla wspólnika dochód z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdop) opodatkowany podatkiem w wysokości 19 %.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wspólnik posiada w likwidowanej spółce kapitałowej udział w wysokości minimum 15% i przez minimum 2 lata, uzyskany dochód (przychód) pomniejszony o koszty poniesione w celu nabycia lub objęcia udziałów, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

Płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego jest spółka podlegająca likwidacji i jako płatnik jest zobowiązana do potrącenia podatku od wartości przekazywanego wspólnikowi majątku likwidacyjnego oraz wpłaty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika oraz złożyć deklarację CIT-7.

Przychodów uzyskanych z tytułu likwidacji osoby prawnej zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o pdop nie uwzględnia się przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania a do kosztów służących ustaleniu tego dochodu nie zalicza kosztów poniesionych wcześniej na nabycie lub objęcie udziałów w spółce likwidowanej.

Wartość majątku, jaki spółka kapitałowa w likwidacji wydanego wspólnikom w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, stanowi dla wspólników będących osobami fizycznymi, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 i art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof), stanowi przychód w zyskach osób prawnych, zaliczany do przychodów z kapitałów pieniężnych. Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19% (art. 30a ust. 1 ustawy pdof).

_ Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, że majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej, zarówno w gotówce jak i w naturze, stanowi dla wspólnika dochód z udziału w zyskach osób prawnych opodatkowany podatkiem w wysokości 19 %. _Podatek ten pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Należy także podkreślić, że ustawa o pdof nie przewiduje zwolnienia z tego podatku przychodu do wysokości wartości nabycia udziałów likwidowanej spółki, w związku z czym podatek uiszcza się także wówczas, gdy wspólnik otrzyma majątek o wartości niepokrywającej pierwotnych wydatków na objęcie bądź nabycie udziałów w tej spółce.

Płatnikiem podatku jest spółka kapitałowa w likwidacji, która jako płatnik zobowiązana jest, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wartości majątku wydanego wspólnikom w związku z likwidacją i wpłacić go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby spółki. W terminie tym spółka powinna też przesłać deklarację podatkową PIT-8A.

Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

prawo
wiadmości
okiem eksperta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)