Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Odszkodowanie za instalacje przechodzące przez działkę

0
Podziel się:

Właściciel nieruchomości nie może żądać usunięcia urządzeń, które założono legalnie, ale nie przekreśla to prawa do ubiegania się o odszkodowanie.

Odszkodowanie za instalacje przechodzące przez działkę

Niejednokrotnie nie jesteśmy świadomi faktu, iż przez nieruchomość stanowiącą naszą własność przebiegają instalacje służące do dostarczania mediów, takie jak wodociąg, kanalizacja, linie energetyczne, czy gazociąg. Często linie te zostały położone bez wymaganej zgody właściciela, co może stanowić podstawę do żądania zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie przez operatora z nieruchomości.

W pierwszej kolejności należy przeanalizować treść księgi wieczystej nieruchomości pod kątem istnienia wpisanych do niej obciążeń i praw osób trzecich. Jeżeli analiza stanu prawnego nieruchomości nie wykaże istnienia takich wpisów, istnieje prawdopodobieństwo, iż zdołamy uzyskać odszkodowanie.

Należną nam rekompensatę oblicza się, mnożąc ilość metrów kwadratowych zajętych pod instalację przez miesięczną stawkę czynszu dzierżawy 1 m2 takiego gruntu. Otrzymaną w ten sposób kwotę mnoży się następnie przez 10 lat, albowiem zgodnie z Kodeksem cywilnym taki jest okres przedawnienia roszczeń przysługujących nam w tym przypadku.

Nasze szanse na odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości może zniweczyć fakt zasiedzenia służebności przesyłu przez operatora. Gdy dojdzie do zasiedzenia prawa służebności i dostawca mediów wpisze ten fakt do księgi wieczystej działki, nic już nie można zrobić. Jednakże w takim przypadku wymagany jest 30-letni okres zasiedzenia, albowiem mamy do czynienia najczęściej ze złą wiarą posiadacza.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t148765.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/czy;mozna;obnizyc;stawke;za;uzytkowanie;wieczyste,142,0,852878.html) Czy można obniżyć stawkę za użytkowanie wieczyste
Wyjątek od tej zasady stanowi przypadek, gdy działka, której sprawa dotyczy, była przez jakiś czas w posiadaniu Skarbu Państwa. Wówczas operator może zaliczyć sobie do okresu zasiedzenia tylko połowę tego czasu. Może więc okazać się, że 30 lat jeszcze nie upłynęło i wówczas warto bezzwłocznie skierować do zakładu wezwanie przedsądowe o odszkodowanie.

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Sądu Najwyższego właścicielowi nieruchomości nie wolno żądać usunięcia urządzeń, które znalazły się na niej legalnie, co oczywiście nie wyłącza uprawnienia do wspomnianego wcześniej odszkodowania.

Gdy działkę kupiliśmy z urządzeniami, prawo do odszkodowania przysługuje za tyle lat, ile jest ona w naszym posiadaniu. Jeśli chcemy wystąpić o odszkodowanie za lata wcześniejsze, musimy podpisać z poprzednim właścicielem umowę sprzedaży nam tych roszczeń.

Poza odszkodowaniem właścicielowi zajętej pod media nieruchomości przysługuje żądanie przebudowy infrastruktury np. przez zlikwidowanie linii napowietrznych i przeprowadzenie kabla pod ziemią. W przypadku gdyby operator nie odpowiedział na nasze wezwanie albo zaproponował nam, abyśmy uczestniczyli w finansowaniu takiej inwestycji, musimy być świadomi, że nie mamy obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t141340.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/wlasciciel;domu;powinien;miec;kontrole;licznika;pradu,43,0,860203.html) Właściciel domu powinien mieć kontrolę licznika prądu Prawo energetyczne nie wymaga, by odbiorca miał cokolwiek wspólnego z nieruchomością. Problemy zaczynają się, gdy najemca jest nierzetelny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t129491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jak;ustalic;wynagrodzenie;za;sluzebnosc;drogi,244,0,862708.html) Jak ustalić wynagrodzenie za służebność drogi Właściciel nieruchomości żądający ustanowienia służebności drogi na gruncie sąsiada musi się liczyć z koniecznością zapłaty wynagrodzenia dla niego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t109947.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jakie;prawa;ma;wlasciciel;nieruchomosci;wobec;najemcy,158,0,667294.html) Jakie prawa ma właściciel nieruchomości wobec najemcy? Może on wypowiedzieć najem ze skutkiem natychmiastowym.

Autor jest adwokatem w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Celichowski - Szyndler i Partnerzy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)