Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubezpieczenia oc
07.03.2011 13:15

Na czym polega ubezpieczenie ochrony prawnej

Fachowa reprezentacja sądowa zapewni, że jeśli będziemy musieli zapłacić odszkodowanie, to nie zapłacimy więcej niż przewiduje prawo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, w której będzie musiał ponosić odpowiedzialność cywilną za zdarzenie, w którym brał udział. Mogą to być zarówno czyny popełnione przez niego na skutek winy lub zaniedbania (jak nie dopilnowanie czegoś, za co ponosił odpowiedzialność), jak i za zdarzenia, za które winy nie ponosi, np. za niektóre wypadki samochodowe.

Taka odpowiedzialność w życiu może przydarzyć się nam w wielu codziennych sytuacjach. Możemy odpowiadać za to, że będąc na nartach wyrządziliśmy komuś szkodę, bo na niego wpadliśmy lub jadąc na rowerze wpadliśmy na kogoś i wyrządziliśmy mu krzywdę. Z naszego domu coś się oderwało i spowodowało szkodę. Czy wreszcie wykonując nasz zawód ponosimy odpowiedzialność za tzw. błąd w sztuce.

Znaczna część takich przypadków podlega ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie takie oznacza, że w przypadku gdy w zakresie objętym polisą będziemy zobowiązani do naprawienia wyrządzonej komuś szkody, zakład ubezpieczeń pokryje tę szkodę, ale tylko do wysokości tzw. sumy ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia to kwota, do wysokości której ubezpieczyciel pokrywa odszkodowanie, do zapłacenia którego jesteśmy zobowiązani. Jeżeli suma ta będzie niższa, niż odszkodowanie, które musimy zapłacić, różnicę pokrywamy sami. Dlatego warto przemyśleć, jak wysoka może być szkoda, którą ewentualnie będziemy musieli naprawiać. Przy zbyt niskim ubezpieczeniu możemy być bardzo mocno uderzeni po kieszeni.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t125355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;bezpiecznie;kupowac;spolki,26,0,761882.html) Jak bezpiecznie kupować spółki?
Warto też pamiętać o drugiej stronie medalu - czyli przypadku, gdy to my jesteśmy poszkodowani. Wówczas możemy dochodzić odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Niejednokrotnie może to być droga łatwiejsza, niż dochodzenie odszkodowania od bezpośrednio odpowiedzialnego, bo zakłady te są zazwyczaj wypłacalne.

Co jest bardzo ważne, sama zasada, czy musimy odpowiadać za coś, czy nie, a także wysokość odszkodowania jest ustalana bardzo często w procesie sadowym. Przy wysokich wartościach dochodzonego odszkodowania koszty prowadzenia sprawy mogą być bardzo wysokie, a z kolei bez prawidłowej reprezentacji przez fachowego pełnomocnika możemy przegrać naprawdę dużo.

Stąd coraz popularniejsze staje się ubezpieczenie kosztów ochrony prawnej, kiedy to na podstawie polisy ubezpieczeniowej ubezpieczyciel nam te koszty pokrywa. Otrzymujemy wówczas pomoc polegającą na tym, że koszty sądowe i honorarium naszego pełnomocnika albo obrońcy są opłacane przez zakład ubezpieczeń.

Przykład - jesteśmy na wakacjach i jeździmy na nartach. Stok na którym, jeździmy jest źle przygotowany i na skutek tego, że jedziemy bardzo szybko i są muldy, wpadamy na osobę jadącą przed nami. Ta osoba doznaje bardzo skomplikowanego złamania nogi, zostaje zabrana przez helikopter ze stoku i musi przejść roczne leczenie i rehabilitację.

W czasie leczenia i rehabilitacji nie pracuje (a prowadziła firmę usługową i zarabiała około 20 tys. zł miesięcznie). Odpowiadamy za skutki wypadku, a kwota odszkodowania może przedstawić się następująco: brak możliwości zarabiania pieniędzy przez rok: 12 miesięcy x 20 tys. zł = 240 tys. zł. Zwiększone koszty utrzymania, dodatkowe świadczenia medyczne, rehabilitacja, sanatorium itd. - wyniosą kolejne 100 tys. zł. Konieczność odbudowania firmy, bo nastąpił odpływ klientów zostaje wyliczona na 120 tys. zł. Zadośćuczynienie za krzywdę i ból to kolejne dochodzone 250 tys. zł. Razem grozi nam konieczność zapłacenia około 750 tys. zł. Pomijamy w tym miejscu też skądinąd bardzo wysokie koszty akcji ratunkowej z udziałem helikoptera.

Fachowa pomoc procesowa być może doprowadzi do po pierwsze tego, że ostatecznie ustalone odszkodowanie będzie w kwocie niższej, aniżeli wyliczona powyżej, a po drugie, być może uda się częścią, a może nawet całością odpowiedzialności za skutki wypadku obarczyć właściciela źle przygotowanego stoku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t130543.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zmarnowany;urlop;zadaj;zadoscuczynienia;od;biura;podrozy,155,0,760987.html) Zmarnowany urlop? Żądaj zadośćuczynienia od biura podróży
Innym przykładem, o jakim warto wspomnieć, jest ubezpieczenie od zawalenia budynku. Pamiętamy katastrofę na Targach Katowickich. Otóż suma ubezpieczenia zawartego przez właścicieli hali, która się zawaliła, była tam bardzo niska, tak więc ubezpieczyciel dał do dyspozycji ofiar całą sumę ubezpieczenia i był wolny od odpowiedzialności. Na każdego poszkodowanego wypadła bardzo niska kwota. Resztę musi zapłacić właściciel hali, pytanie tylko, czy będzie miał z czego. Jeśli nie, to musi ogłosić upadłość i wtedy straci wszystko, co ma. Oczywiście, to co ma, zostanie podzielone między ofiary katastrofy, pełnego odszkodowania one jednak nie dostaną.

Sprawy związane z odpowiedzialnością cywilną są niesłychanie skomplikowane. Warto myśleć, przygotowując się do jakiejś działalności, jakie mogą być jej skutki, jakie odszkodowanie możemy ewentualnie zapłacić na skutek tego, że coś pójdzie źle.

Warto ubezpieczyć się na odpowiednią kwotę. Oprócz tego dobra reprezentacja sądowa zapewni nam, że jeśli będziemy musieli zapłacić odszkodowanie, to zapłacimy, tyle ile zgodnie z prawem będziemy musieli, ale nie więcej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t95020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kiedy;przysluguje;odszkodowanie;za;odwolany;lot,203,0,611531.html) Kiedy przysługuje odszkodowanie za odwołany lot? Pasażerowie w określonych przypadkach mogą domagać się odszkodowania dzięki unijnej regulacji. Zwrot kosztów wypłacany jest w terminie siedmiu dni.
[ ( http://static1.money.pl/i/prawo/o/8b9eeab555b708ee14715bc4a143922b/ddc99f1ff36908a9e35c4ce95303a8ff.tiny.jpg ) ] (http://blog.e-prawnik.pl/odszkodowania-za-bledy-w-sztuce-profesjonalnych-pelnomocnikow.html) Odszkodowania za błędy w sztuce profesjonalnych pełnomocników Możliwość dochodzenia odszkodowania za wyrządzoną szkodę gwarantowana jest na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Dotyczy to również profesjonalnych pełnomocników takich jak...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t98866.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wypadek;w;pracy;-;kiedy;pracodawca;placi;odszkodowanie,95,0,759135.html) Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie Osoba, który uległa wypadkowi podczas pracy może domagać się dodatkowego odszkodowania od pracodawcy.
Tagi: ubezpieczenia oc, ubezpieczenie, wiadomości, porady, prawo, najważniejsze, wiadmości, okiem eksperta, czołówki, prawo cywilne
Źródło:
Kancelaria CSP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz