Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja spółki - co może być powodem rozwiązania

0
Podziel się:

Niezależnie od tego, na jak długo spółka została zawiązana, walne zgromadzenie może w każdym czasie podjąć uchwałę o jej rozwiązaniu.

Likwidacja spółki - co może być powodem rozwiązania

Uchwała walnego zgromadzenia może posłużyć do likwidacji spółki, jeśli akcjonariusze uznają to za konieczne, a nie zachodzą inne przesłanki rozwiązania.

Rozwiązanie spółki powoduje ustanie jej bytu prawnego. Kodeks spółek handlowych przewiduje cztery możliwe przesłanki rozwiązania spółki akcyjnej:

  • przyczyny przewidziane w statucie;
  • ogłoszenie upadłości;
  • podjęcie uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki
  • oraz inne przyczyny przewidziane prawem.

Uchwala walnego zgromadzenia w kontekście rozwiązania spółki może pełnić dwojaką rolę, w zależności od celów, które chcą osiągnać akcjonariusze. Po pierwsze, może stanowić bezpośrednią przyczynę rozwiązania, po drugie, może temu rozwiazaniu zapobiec.

Niezależnie od tego, na jak długo spółka została zawiązana, walne zgromadzenie może w każdym czasie podjąć uchwałę o jej rozwiązaniu. Może to być uchwała zwykła lub podjęta pod warunkiem zawieszającym, co oznacza, że uzyska moc z chwilą nastąpienia okoliczności, od których uzależniona została jej skuteczność.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/57/m36665.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fuzja;i;przejecie;firmy;jak;ograniczyc;ryzyko,131,0,1051267.html) *Fuzja i przejęcie firmy. Jak ograniczyć ryzyko * Audyt prawny jest badaniem sytuacji prawnej firmy, która ma być przejęta, a jego celem ocena potencjalnych zagrożeń związanych z transakcją. Podejmowanie przez walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki nie jest niezbędne, gdy zaistnieją przyczyny rozwiązania spółki określone wprost, powodujące taki skutek z mocy prawa - w takim wypadku rozwiązanie następuje samoistnie. W szczególności chodzi tu o okoliczności przewidziane w statucie, które w razie pojawienia się powodują automatyczne przejście spółki w stan likwidacji. Jeżeli akcjonariusze pragną uniknąć rozwiązania spółki z tego powodu, powinni odpowiednio wcześniej - jeszcze przed zaistnieniem
tych okoliczności - dokonać zmiany statutu.

Jeśli natomiast uchwała walnego zgromadzenia ma służyć zapobiegnięciu rozwiązania spółki (uchwała o dalszym istnieniu spółki), powinna być powzięta przez akcjonariuszy większością wymaganą dla zmiany statutu, przy obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego. Walne zgromadzenie ma na to czas do dnia złożenia wniosku o wykreślenie spółki z rejestru.

Taki sposób wstrzymania likwidacji może dotyczyć jedynie sytuacji rozwiązania spółki z przyczyn statutowych oraz na mocy uchwały walnego zgromadzenia. Nie można go stosować, jeśli powodem likwidacji jest orzeczenie sądu.

O przepisach dotyczących firm czytaj więcej w Money.pl
Zyski ze spółki nie tylko dla akcjonariuszy Świadectwa założycielskie dają prawo uczestniczenia w podziale zysku spółki akcyjnej w granicach ustalonych przez statut, po uprzednim odliczeniu na rzecz akcjonariuszy minimalnej dywidendy.
Zażalenie albo sprzeciw jako sposób wstrzymania kontroli firmy Według przepisów u przedsiębiorcy nie może być równocześnie prowadzona więcej niż jedna kontrola.
Co może ograniczyć zbycie udziałów w spółce z o. o. Jeśli wspólnicy w spółce nie wyrażą zgody na sprzedaż udziałów, umowa zbycia staje się bezskuteczna.

Autorka jest radcą prawnym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział we Wrocławiu

prawo spółek
porady
porady prawne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)