Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak uniknąć błędów przy współpracy z adwokatem

0
Podziel się:

Jednym z podstawowych błędów jest zgłoszenie się po pomoc prawną zbyt późno.

Jak uniknąć błędów przy współpracy z adwokatem

Coraz częściej zdarza się, że dochodzi do konfliktu pomiędzy klientem a jego adwokatem na tle prowadzonej sprawy. Konflikt może być oczywiście spowodowany tym, że adwokat coś w sprawie zrobił źle, ale bardzo często jest on spowodowany tym, że strony: klient i adwokat, nie ułożyły swojej współpracy w sposób należyty, tj. nie określiły, czego klient od adwokata tak naprawdę oczekuje.

Pierwszy błąd występuje wtedy, gdy klient zamiast przedstawić adwokatowi swój problem i zapytać go o proponowane rozwiązanie, po prostu zleca mu sprawę, bez przedyskutowania o co mu tak naprawdę chodzi.

Na przykład, ktoś ma dłużnika, od którego nie może doczekać się zapłaty. Zleca więc poprowadzenie sprawy sądowej o zapłatę. Tymczasem celem klienta nie jest uzyskanie wyroku zasądzającego, tylko odzyskanie pieniędzy. A więc należy porozmawiać o możliwości odzyskania pieniędzy, a wtedy adwokat może zaproponować jakieś rozwiązanie kompleksowe, a w każdym razie przedmiotem rozmowy od początku będzie problem zakończenia zlecenia nie uzyskaniem wyroku, tylko odzyskaniem pieniędzy.

Kolejny błąd, to zgłoszenie się po pomoc prawną zbyt późno. Wielu klientów myśli, że skoro sobie do tej pory poradzili bez adwokata i jego porad - bo przecież wszystko szło, jak należy, więc po co wydawać pieniądze na porady prawne - to zawsze tak będzie. Tymczasem porada prawna działa jak ubezpieczenie auto casco. Dopóki nic się nie dzieje, to wydawanie pieniędzy wydaje się czystą stratą. Tymczasem kiedy dochodzi do konfliktu, wówczas okazuje się, że dobrze przygotowana umowa, dobrze od samego początku poprowadzone negocjacje pozwalają na uniknięcie strat, albo nawet na zarobienie tego, co się planowało.

Jeżeli natomiast klient zgłasza się ze źle przygotowaną umową, niejasną, nieprecyzyjną, a czasem - o zgrozo - mającą inną treść, niż to zostało uzgodnione, wówczas adwokat może podjąć próbę uratowania, tego, co się da, ale nic więcej. Oznacza to, że najlepiej prowadzona sprawa może zakończyć się porażką, bo liczy się przede wszystkim sama sprawa, a praca adwokata - czyli przedstawienie sprawy w trakcie negocjacji lub w sądzie w sposób kompetentny - jest tylko uzupełnieniem samej sprawy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/93243.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;zlozyc;wniosek;o;ubezwlasnowolnienie,54,0,1066294.html) *Jak złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie * Przy wysłuchaniu osoby, która ma być ubezwłasnowolniona musi być obecny biegły psycholog, biegły lekarz psychiatra lub neurolog.

Dalej, koniecznym jest przedstawienie adwokatowi całości sprawy. To znaczy, że trzeba mu powiedzieć wszystko, a zwłaszcza o okolicznościach dla klienta niekorzystnych. Oczywiście, adwokat ma obowiązek zapytać, ale jeżeli z przedstawionych przez klienta okoliczności i faktów nie wynika, że coś mogło się wydarzyć, to wówczas adwokat tego nie wie. Wtedy jego strategia może okazać się zła, bo będzie się opierać na nieznajomości materiału. Jeżeli jednak adwokat zostanie o wszystkim szczerze poinformowany, wówczas może zastosować odpowiednią taktykę i np. zamiast przegrać wszystko, może coś uratować.

Sprawę można wygrać (to jest osiągnąć maksymalnie korzystny dla klienta wyrok) tylko wtedy, gdy adwokat i klient będą przez cały czas realizacji zlecenia współpracować. To znaczy, że klient będzie na bieżąco adwokata informował i uzgadniał z nim poszczególne kroki. Podejście w stylu: wynająłem adwokata i niech on się martwi, jest podejściem prowadzącym w znakomitej większości przypadków do przegranej.

Warto też określić sobie, co się uważa za sukces w danej sprawie. Jeżeli sprawa toczy się o 100 tys. zł, i wyrok zasądzający dotyczy kwoty 50 tys. zł, to każda ze stron w zależności od punktu widzenia wygrała lub przegrała 50 tys. zł. Jeżeli ustalamy, że bronimy się i że każda kwota nie zasądzona przez sąd jest sukcesem, to łatwiej jest taki sukces osiągnąć. Porządne omówienie z adwokatem sprawy i dostrzeżenie jej niekorzystnych aspektów pozwala na określenie, co się ewentualnie da w sprawie osiągnąć, a zatem wtedy łatwiej o współpracę.

Jest jasne, że adwokat odpowiada za błędy zawodowe i adwokaci są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. Nie jest jednak celem klientów uzyskiwanie odszkodowania od adwokatów, tylko przyzwoite prowadzenie przez nich spraw. Dlatego tak ważne jest precyzyjne umówienie się co do tego, co w sprawie ma się dziać, żeby później uzyskać pożądane efekty.

Czytaj więcej w Money.pl
Proces cywilny według nowych zasad. Zobacz zmiany Według znowelizowanych przepisów wyłącznie od uznania sędziego zależeć będzie, czy i w jakim stopniu spóźnione dowody stron zostaną w sprawie pominięte.
Ochrona praw nabywców mieszkań. Wkrótce nowe przepisy Gdy deweloper zbankrutuje, rachunki powiernicze i prawo własności nieruchomości - na której toczy się budowa - służą zaspokojeniu nabywców mieszkań.
Wierzyciel jest jednocześnie dłużnikiem? Zobacz, co zrobić Gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda może potrącić swój dług jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze.

Autor jest adwokatem w Kancelarii Celichowski Szyndler i Partnerzy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)