Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fuzje, inkorporacje, przejęcia

0
Podziel się:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą bez względu na konfigurację podmiotową i ich charakter prawny.

Fuzje, inkorporacje, przejęcia

*Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą bez względu na konfigurację podmiotową i ich charakter prawny. *

Łączenie spółek może być dokonane w jednej z dwóch przewidzianych przez przepisy kodeksu spółek handlowych form:

  • 1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (tzw. łączenie się przez przejęcie, tzw. inkorporacją),
    • 2) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki tzw. fuzja).

W obu przypadkach spółki przejmowane (przy inkorporacji) oraz tworzące nową spółkę (przy fuzji) przestają istnieć.

Pojęcie _ przejęcie spółki _ stosowane jest też dość powszechnie dla przejęcia kontroli nad spółką, choć nie jest to forma łączenia spółek. Przejęcie polega na nabyciu lub objęciu udziałów lub akcji w spółce, co prowadzi do prawnego jej uzależnienia od innego podmiotu, nie powoduje jednak w konsekwencji utraty bytu prawnego przejmowanej spółki.

Aktualnie spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą bez względu na konfigurację podmiotową i ich charakter prawny. Połączeniu podlegać mogą spółki tego samego rodzaju (np. tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), ale także nie ma przeszkód, aby łączyły się ze sobą spółki kapitałowe i osobowe, z tym jednak zastrzeżeniem, że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą (przy inkorporacji) albo spółką nowo zawiązaną (w razie fuzji). Ostatnia nowelizacja kodeksu spółek handlowych wprowadziła również możliwość przeprowadzania połączeń transgranicznych, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzanie procesów połączeń w wymiarze międzynarodowym.

Przepisy ksh wprowadzają zakaz udziału w procedurze połączenia spółek, które są w trakcie likwidacji i rozpoczął się podział majątku między wspólników, a także gdy w stosunku do spółki wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Wszczęcie przez spółkę postępowania naprawczego nie stanowi przeszkody dla połączenia z inną spółką.

Postępowanie łączeniowe składa się z trzech faz: przygotowawczej -zwanej też menedżerską, właścicielskie - określaną, jako fazę uchwał wspólników i sądowej - jako fazę rejestracyjną. W zależności od struktury właścicielskiej łączących się podmiotów, procedura połączenia może znacznemu uproszczeniu.

_ Autorka jest radcą prawnym, partnerem w kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska _

porady
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)