Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ciąża i urlop macierzyński - jakie prawa ma kobieta?

Ciąża i urlop macierzyński - jakie prawa ma kobieta?

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy ( zgodnie z art. 177 KP).

Jest to możliwe w przypadku gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Jak wygląda jednak ochrona pracownicy po urlopie macierzyńskim?

Ochrona ta powiązana jest z uprawnieniem do korzystania z urlopu wychowawczego. Zgodnie z art. 186 KP pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w

Dłuższy urlop macierzyński

wymiarze do 3 lat
w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

Natomiast art. 1861 KP stwierdza, iż pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Przy czym w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Nie oznacza to jednak, iż jedynie pracownicy korzystający z przysługującego im urlopu wychowawczego podlegają ochronie. Zgodnie z art. 1868 pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasy pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Rozwiązanie w tym czasie umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach tj. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przy czym również w tej sytuacji, w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z czynności.

Również po okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy- matce przysługują ważne uprawnienia. Co istotne pracownica nie musi korzystać z urlopu wychowawczego, aby być chronioną. Istotny jest, to aby przysługiwało jej prawo do urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji może ona złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do np. 11/12 pełnego wymiaru czasu pracy, aby podlegać ochronie. Warto oczywiście pamiętać, iż ochrona dotyczy również pracownika - ojca.

Autor jest aplikantem adwokackim z Kancelarii Adwokackiej M.Supera

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kredka733
66.249.81.* 2015-04-08 19:48
Witam
Od 21 lipca 2014 przebywam na urlopie macierzyńskim. Umowę mam zawartą na czas nieokreślony ( od 01.12.2010 r. ). 31 stycznia 2015 roku zostałam poinformowana przez obecnego pracodawcę o planowanym przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Miało to nastąpić 28 lutego 2015 roku. Od tamtej pory mam 2 miesiące na rezygnację, przy czym będę korzystała z urlopu wychowawczego i nie będę dokonywać żadnych zmian.

Dnia 01.04.2015 będąc u lekarza dowiedziałam się,że nie mam prawa do świadczeń. Wypełniłam druk potwierdzając,że ubezpieczenie mi przysługuje,choćby z tytułu urlopu macierzyńskiego. By wyjaśnić sprawę zadzwoniłam do ZUS, gdzie dowiedziałam się,że jestem wyrejestrowana. Nie chciano mi podać daty tej czynności. Wysłałam więc zapytanie przez ZUS PUE na którym mam konto. Otrzymałam odpowiedź, iż wyrejestrowano mnie z dniem 01.02.2015 roku. Nowy pracodawca nie dokonał mojego zgłoszenia w ZUS.

Moje pytanie brzmi, co mogę zrobić w tej sytuacji skoro stary pracodawca zamknął działalność (31.01.2015), wyrejestrował 01.02.2015 a nowy miał obowiązek zarejestrowania mnie 28.02.2015 lecz tego też nie uczynił?.

Co z okresem od 02.02.2015 - 28.02.2015?, gdyż z tego co wiem nie może nastąpić ani jeden dzień przerwy w ubezpieczeniach, zarówno stary jak i nowy pracodawca powinien wszelkie czynności dokonać w dniu 28.02.2015 ( wyrejestrowanie i zarejestrowanie).

Przejęcie nastąpiło na mocy art. 23 (1) Kodeksu Pracy. Otrzymałam pismo z taką informacją.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2012-01-08 23:32
Zatrudniona jestem od września tego roku (czyli od 4 miesięcy) na umowę o pracę na 2 lata w szkole prywatnej. Niedługo chcę pójść na L4, gdyż jestem w 6 mies. ciąży. Obecny pracodawca najprawdopodobniej się zmieni!!! Fundację chce przejąć ktoś inny, nie wiem jak to wygląda z prawnego punktu widzenia, ale albo 1. umowy zostaną wypowiedziane i podpisane z nową nazwą lub 2. nowa fundacja przejmie stare umowy (nie wiem na jakich zasadach się to odbywa). Bardziej prawdopodobna jest pierwsza opcja!

Jak to się ma do mojego L4 w ciąży??? Czy w trakcie trwania L4 lub urlopu macierzyńskiego mogę podpisać nową umowę z tymi samymi zasadami L4 i urlopu macierzyńskiego? Czy muszę przepracować u nowego pracodawcy jakiś okres czasu? Czy może ZUS przejmuje płatności (gdy poprzednia firma przestaje istnieć) a nowa podpisze ze mną umowę jak wrócę?

Bardzo proszę o pilną odpowiedź!
Z góry dziękuję :)
młoda-mama
79.185.59.* 2011-09-16 22:44
Czyli rozumiejąc ostatni akapit, będą matką karmiącą pracującą o jedną godzinę krócej podlegam ochronie prawnej i nie mogę zostać zwolniona??