Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyUbezpieczenia społeczne

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

2009-01-23
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Dotychczas świadczenie to wypłacał mi zakład pracy, w którym byłem zatrudniony na stanowisku kierowniczym. Jednak z dniem 12 grudnia 2008 zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę i od tego czasu świadczenie rehabilitacyjne powinno być wypłacane mi przez ZUS. Zakład pracy przesłał do ZUS-u odpowiednie dokumenty (decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, druk Z-3 o wysokości mojego wynagrodzenia) i wreszcie wczoraj ZUS wypłacił mi zaległe świadczenie rehabilitacyjne za grudzień i za styczeń. Moje zdziwienie wzbudziła jednak drastycznie niska kwota świadczenia w porównaniu z tym, co dotychczas otrzymywałem. Zadzwoniłem więc do ZUS-u i dowiedziałem się tylko tyle, że zastosowano wobec mnie ograniczenie do średniej krajowej. Przecież w decyzji ZUS o przyznaniu mi świadczenia rehabilitacyjnego wyraźnie pisze, że świadczenie ma być wypłacane w wysokości 75% wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego - i w takiej wysokości świadczenie to wypłacał mi dotychczas zakład pracy. Dlaczego ZUS zmienia swoją własną decyzję i ogranicza mi wypłatę świadczenia do średniej krajowej? Czy istnieje jakiś przepis, który to reguluje i daje prawo do powyższych działań ZUS-u i co mogę zrobić, żeby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne w należnej wysokości, przyznanej w decyzji ZUS?

Odpowiedź: Kluczowy w Pana sytuacji jest moment rozwiązania stosunku pracy. Zgodnie z art. 46 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Opłata za administrowanie mieszkaniemPytanie: Witam. Mieszkanie jest odrębną własnością w budynku, w którym ogół właścicieli tworzy wspólnotę mieszkaniową. Administracją zajmuje się wynajęta przez wspólnotę firma, która za usługi...
  • Żona na umowę zlecenie a certyfikatPytanie: Prowadzę biuro rachunkowe (KPiR , VAT, pracownicy). Obecnie chcę zatrudnić żonę, aby miała 3-letnią praktykę na księgach rachunkowych dla celów uzyskania certyfikatu (wykształcenie ma...
  • Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowegoPytanie: Razem z mężem chcielibyśmy otworzyć własną firmę w formie spółki z o.o. Mąż jest żołnierzem zawodowym kontraktowym. Zastanawiamy się, czy jako żołnierz może być wspólnikiem w spółce z o.o.?...
  • Infomacja dla pracownika o warunkach stosunku pracPytanie: Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie, która nie posiada regulaminu pracy (firma zatrudnia poniżej 20 pracowników). Do tej umowy o pracę chcemy dołączyć informację dodatkową, z...
  • Opłaty za korzystanie z gruntu gminyPytanie: Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego aktualnie działka gminy, która graniczy z moją nieruchomością gruntową nie jest drogą lecz terenem z wewnętrznym podziałem na:...
Przydatne linki