Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo rodzinne

Eksmisja małżonka z wspólnego mieszkania

2007-05-29
Eksmisja małżonka z wspólnego mieszkania

Pytanie: Jestem w trakcie rozwodu, posiadam mieszkanie własnościowe nabyte w formie darowizny przed ślubem. Moja małżonka od pewnego czasu jest wobec mnie bardzo agresywna, znęca się nade mną psychicznie i fizycznie wiedząc, że niewiele mogę zrobić w swojej obronie, ze względu na konsekwencje jakie można byłoby wyciągnąć przeciwko mnie gdybym to ja ją zaatakował. Było już kilka wezwań policji. Czy takie zachowanie mojej małżonki może być podstawą do złożenia pozwu o eksmisję? Czy istnieje realna możliwość natychmiastowej eksmisji w orzeczeniu sądu? Czy taki pozew muszę złożyć oddzielnie (do jakiego sądu) czy mogę dołączyć go do obecnej sprawy rozwodowej?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 28 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Kara za niezłożenie w terminie deklaracji PCC-3Pytanie: W dniu 29.04.2010 otrzymałem z Urzędu Skarbowego wezwanie do złożenia w terminie 7 dni deklaracji PCC-3 w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności dokonanym przez Sąd. ...
  • Wymiana dowodu rejestracyjnego pojazduPytanie: Od kilku lat dokonuję coroczne przeglądy techniczne samochodu bez wbicia pieczęci do dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca. W razie potrzeby legitymuję się zaświadczeniem od diagnosty...
  • Problem z lokatorem - wymiana szybyPytanie: Jestem właścicielem domu. Dom jest własnością prywatną. Zbudowany w 1938 r. Od 1945 r. - przymusowy lokator z tzw. \"decyzji administracyjnej\". Lokator mieszka sam w 2 pokojach i kuchni o...
  • Przedawnienie roszczeń działalności gospodarczejPytanie: Firma działająca jako spółka cywilna otrzymała wezwanie do zapłaty na podstawie umowy cesji wierzytelności na kwotę 2897,05 zł według załączonego zestawienia. Wynika z niego, iż nie...
  • Podatek od "starych" spadkówPytanie: W czerwcu 2006 r. zmarła mi Matka. Dopiero teraz przymierzam się do przeprowadzenia postępowania spadkowego. Wiem, że spadki nabyte od 2007 r. są zwolnione z podatku od spadków (dla I grupy...
Przydatne linki