Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo pracy

Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony

2007-10-30
Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony

Pytanie: Wieloletni pracownik firmy rozwiązał z nami umowę o pracę zawartą na czas nie określony z dniem 30.09.2007 r. Ze względów na zmienione potrzeby i inne zmiany kadrowe podpisaliśmy z nim ponownie umowę o prace na wcześniejszych warunkach od dnia 7.10.2007 r. Rozwiązanie umowy o pracę z dnia 30.09.2007 r. spowodowało wypłatę za niepobrane wcześniej dni urlopowe (ponad 60 dni). Pracownikowi zależy na urlopie bardziej niż na pieniądzach. Czy można uznać, ze tak krótka przerwa w pracy u tego samego pracodawcy stanowi jej ciągłość? Czy wypłatę wynagrodzenia za niepobrany urlop jest obligatoryjne? Czy wypłata ta może być skorygowana w tym np. na bazie porozumienia stron? Czy w ramach nowej umowy pracownik nabywa prawa do urlopu i ilości dni urlopowych tak, jakby nigdy nie był u nas zatrudniony? Jakie są podstawy prawne do każdego z tych rozwiązań, o ile są one możliwe?

Odpowiedź: Kwestię niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego przed rozwiązaniem umowy o pracę reguluje art. 171 Kodeksu pracy. Zasadą jest wykorzystanie przez pracownika...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Budowa fabryki - jak ją przygotować od strony prawnejSzukając lokalizacji nie powinno się pomijać korzyści z inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, oraz obszarów, gdzie są preferencje podatkowe.
  • Nieodebranie wezwania zapłaty zaległości a najemPytanie: Wynajmuję mieszkanie. Najemca, jeśli nie zapłaci w terminie do 5-go listopada, będzie zalegał z opłatami za 3 pełne okresy płatności, w związku z czym mam zamiar w dniu 6 listopada, w formie...
  • Dotacja gminy na utrzymanie dziecka w przedszkoluPytanie: Gmina miejska (nie sąsiednia) chce zawrzeć porozumienie na mocy którego nasza gmina miałaby dopłacić do kosztów utrzymania dziecka w ich przedszkolu niepublicznym kwotę wynoszącą 550 zł za...
  • Opłaty egzekucyjnePytanie: Komornik żąda ode mnie zaliczek na zapytania urzędów w sprawie dłużnika. Czy urzędy mają prawo żądać opłat od Komornika zważywszy na art.761 KPC, czy też są one zobligowane do udzielenia...
  • Obecność strony na sprawie rozwodowejPytanie: Zamierzam wnieść sprawę o rozwód. Być może skorzystam z pomocy prawnika. Czy moja obecność na sprawie rozwodowej jest konieczna?...
Przydatne linki