Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo pracy

Podstawa zasiłku chorobowego

2006-10-10 12:15

Podstawa zasiłku chorobowego

Jeżeli urlop wychowawczy zostanie planowo zakończony powrotem do pracy, a następnie ze względu na ciąże będę na zwolnieniu lekarskim to w jaki sposób będzie liczona podstawa zasiłku chorobowego i czy wówczas przysługuje zasiłek?

Zgodnie z art. 36 ustawy o Świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, do ustalenia wysokości zasiłku chorobowego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne wynagrodzenie (przychód) pracownika i wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (ust. 1) lub jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. (ust. 2).

Zgodnie z art. 38 ustawy przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte, przy czym wynagrodzeniem przyjmowanym do ustalenia podstawy jest przychód pracownika, od którego była wymierzana składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Do ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się więc przychód pracownika; nie ubruttowiony (a więc nie uwzględniający kwoty składek), ale brutto, czyli przed potrąceniem podatku od dochodów osób fizycznych.

Artykuły 41-42 w sposób szczegółowy określają jakie dodatkowe składniki wynagrodzenia uwzględnia się lub też nie przy wliczaniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a w sposób ich uwzględnienia.

Warto wskazać także, iż zgodnie z art. 43 ustawy podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Art. 45 ustawy wskazuje także minimalną podstawę wymiaru składki, wskazując iż co do zasady podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 % tego wynagrodzenia.

Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Przydatne linki