Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo cywilne

Zasiedzenie udziału w nieruchomości

2008-02-07
Zasiedzenie udziału w nieruchomości

Pytanie: Jestem posiadaczem samoistnym części budynku, wydzielonej nieformalnie z reszty (odrębne wejście, wydzielony lokal ścianami od reszty budynku itp.). Razem z poprzednikiem prawnym minęło już ponad 50 lat samoistnego posiadania. Grunty nie leżą w granicach Warszawy. Resztę nieruchomości użytkuje właściciel nieruchomości, który poprzedniemu posiadaczowi w/w części sprzedał tą część, niestety bez zachowania formy aktu notarialnego. Czy jest możliwe, powołując się na w/w nieprzerwane samoistne posiadanie - zasiedzenie udziału w nieruchomości wspólnej, powołując, iż określona część budynku aktualnie posiadana stanowi równowartość powiedzmy 20% udziałów w całości nieruchomości? (dla przykładu na podobnej zasadzie jak w ustawie o własności lokali, gdzie określonym lokalom odpowiada udział w nieruchomości wspólnej w określonej części w proporcji do wielkości) Czy w w/w wypadku - wydzielony lokal ale nieformalnie - nie można dokonać zasiedzenia, ponieważ należy zakładać, iż przedmiotowy lokal stanowi część składową budynku i nie ma samoistnego posiadania na zasadzie art. 47 § 1 k.c. ?

Odpowiedź: Kodeks cywilny stanowi o zasiedzeniu nieruchomości następująco: posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Umowa użyczenia a wynajemPytanie: Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Naszym organem założycielskim jest Urząd Miasta. Organizator, na podstawie umowy użyczenia, przekazał nam w użyczenie, na cele kulturalne obiekt,...
  • Warunki zatrudnienia a długiPytanie: Żona prowadzi firmę (działalność gospodarcza) i zamierza zatrudnić męża jako pracownika na umowie o pracę (wynagrodzenie minimum) odprowadzając składki ZUS jak dla osoby współpracującej. Mąż...
  • Podatek od nieruchomości od ogrodzeniaPytanie: Jeszcze raz wyjaśniamy sytuację odnośnie klasyfikacji ogrodzenia. W sprawie zaklasyfikowania ogrodzenia należy sięgnąć do Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).Do wyposażenia budynku zalicza...
  • Emerytura a przychody z najmuPytanie: Osoba otrzymująca emeryturę będzie uzyskiwać dochód z tytułu najmu lokalu mieszkalnego. Czy ten dodatkowy dochód (z tytułu najmu) brany jest pod uwagę przez ZUS przy wyliczaniu stawki...
  • Zaległy podatek od nieruchomościPytanie: Od działki zabudowanej własnej od października 1998 roku do Urzędu Gminy nie był płacony podatek od nieruchomości. Gmina żąda spłaty całego zadłużenia podatku wraz z odsetkami od tej daty....
Przydatne linki