Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przeniesienie wierzytelności na inny podmiot bez zgody dłużnika

0
Podziel się:

W ramach działalności gospodarczej zawieram umowy z kontrahentami. Czy mogę dokonać przeniesienia wierzytelności przysługującej mi wobec dłużnika bez jego zgody na rzecz innego podmiotu.

Tak istnieje taka możliwość. Zgodnie z art. 509 § 1 kc wierzyciel (cedent) może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (cesjonariusza), chyba że:

  • - sprzeciwiałoby się to ustawie;
    • - w umowie pomiędzy kontrahentami zastrzeżono, że przelew wierzytelności może zostać dokonany tylko za zgodą dłużnika;
    • - sprzeciwiałoby się to właściwości zobowiązania.

Jeżeli wierzytelność była stwierdzona pismem to przelew wierzytelności także musi zostać dokonany z zastrzeżeniem formy pisemnej.

Wraz z przelewem wierzytelności należy poinformować dłużnika o przelewie. W braku tego typu zawiadomienia, dłużnik może spełnić świadczenie do rąk zbywcy (cedenta) ze skutkiem względem nabywcy (cesjonariusza).
Należy jednak pamiętać o tym, że zbywca wierzytelności ponosi względem nabywcy odpowiedzialność za to, że wierzytelność mu przysługuje.

Przepisy kodeksu cywilnego poświęcone przelewowi wierzytelności nie mają zastosowania do wierzytelności związanych z dokumentem na okaziciela (gdzie przeniesienie wierzytelności następuje przez przeniesienie własności dokumentu) oraz wierzytelności związanej z dokumentem zbywalnym przez indos.

prawo
porady
prawo cywilne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)