Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo administracyjne

Przewóz na potrzeby własne a tachograf

2009-04-18
Przewóz na potrzeby własne a tachograf

Pytanie: Posiadam samochód o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t oraz przyczepę o DMC 2600 kg. Pojazd wraz z przyczepą przeznaczony jest tylko i wyłącznie do przewozów towarów handlowych dla mojej firmy. Pragnę nadmienić, że zarówno pojazd jak i przyczepa są zarejestrowane imiennie na moją osobę. Działalność prowadzę jednoosobowo tzn. tylko i wyłącznie ja prowadzę w/w pojazd wraz z przyczepą. Czy poruszając się po drogach takim zestawem muszę posiadać tachograf. Czy jestem zobowiązany do przestrzegania limitów czasu jakie mogę spędzić "za kółkiem"? Jak przedstawia się sytuacja, gdy takim zestawem chcę dostarczać swój towar do odbiorców na terenie UE konkretnie Holandia? Czy muszę posiadać jakieś szczególne zezwolenie czy wystarczy zaświadczenie o transporcie na potrzeby własne?

Odpowiedź: Obowiązek posiadania urządzeń rejestrujących wynika z Rozporządzenia nr 3821/85, które w art. 3 stanowi, że urządzenie rejestrujące jest zainstalowane i...

Źródło: e-prawnik
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Hipoteka przymusowa na kilku nieruchomościach dłużnikaIstnieją sytuacje uzasadniające przyznanie zwiększonego zakresu uprawnień wierzycielowi, co pozwala na obciążenie kilku nieruchomości dłużnika hipoteką przymusową.
  • Zmiana właściciela firmy czy rejestracja nowejPytanie: Prowadzę jednoosobową działalność usługowo-handlową na zasadach ogólnych. Mam nadpłacony VAT ok 8.000. Jeśli zamknę działalność to stracę pieniądze lub poddam się kontroli z US - a wolałabym...
  • Widzenia z dzieckiem a obecność konkubinyPytanie: Sąd w trakcie sprawy rozwodowej wydał postanowienie o zabezpieczeniu widzeń z dziećmi w środy i czwartki od 15.00 do 20.00 oraz co drugi weekend od piątku do niedzieli poza miejscem...
  • Samochód służbowy oddany członkowi zarząduPytanie: Spółka z o.o. (pełna księgowość) planuje zakup samochodu służbowego, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i faktury za ubezpieczenie, paliwo, ew. naprawy będą wliczane w...
  • Płatność faktury VAT - wystawienie a doręczeniePytanie: Czy termin zapłaty za fakturę VAT liczy się od momentu wystawienia faktury (oczywiście nie licząc dnia wystawienia), czy od momentu prawidłowego dostarczenia faktury do klienta? Proszę o...
Przydatne linki