Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki Zawodowe mundurowych krytykują ustawę o zasiłkach

0
Podziel się:

Projekt autorstwa MSW zakłada, że mundurowi dostaną tylko 80 procent zasiłku chorobowego.

Związki Zawodowe mundurowych krytykują ustawę o zasiłkach
(Piotr Blawicki/East News)

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych krytykuje założenia do projektu ustawy obniżającej wysokość zasiłku chorobowego dla funkcjonariuszy mundurowych ze 100 do 80 proc. pensji. Apeluje do premiera, szefa MSW i marszałek Sejmu o odrzucenie tych propozycji.

Resort spraw wewnętrznych poinformował w wczoraj, że konsultacje społeczne potrwają do 22 stycznia.

_ - Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych uważa projekt za niesprawiedliwy i krzywdzący dla żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących każdego dnia ofiarną służbę na rzecz ogółu obywateli _ - głosi stanowisko FZZSM.

W ocenie związkowców próba wprowadzenia tych rozwiązań, bez jednoczesnego uregulowania kwestii płatnych nadgodzin oraz gratyfikacji za służbę pełnioną w nocy, w niedzielę i w święta jest _ niedopuszczalna i godzi w interes funkcjonariuszy _. Dodali, że w rozwiniętych krajach europejskich, jak Niemcy i Francja, nie stosuje się żadnych ograniczeń w zakresie wysokości uposażenia funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich.

Założenia do projektu ustawy - obniżającej zasiłki chorobowe ze 100 do 80 proc. wysokości pensji funkcjonariuszy i żołnierzy rząd przyjął w październiku 2012 roku. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres na jaki je wystawiono.

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od lipca tego roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tysięcy policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd spycha dzieci w ubóstwo. Związki razem Próg uprawniający do świadczeń rodzinnych powinien wynosić 734 zł, a w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem 872 zł - uważają: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
"Górnik Tuska się nie boi i kilofem...." Do rozmów mających na celu uzgodnienie rozwiązań na rzecz ochrony miejsc pracy wezwali w poniedziałek rząd Donalda Tuska przedstawiciele central związkowych uczestniczący w demonstracji przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach.
Zmiany w rentach mundurowych. Oszczędzają Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych MSW.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)