Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki służb mundurowych chcą spotkania z premierem

0
Podziel się:

Mundurowi nie zamierzają odpuścić zasiłków chorobowych. Chcą nadal dostawać 100 proc. pensji.

Związki służb mundurowych chcą spotkania z premierem
(Tymon Markowski/EastNews)

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych chce spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie projektu obniżenia zasiłków chorobowych. Związkowcy w tej sprawie wysłali list do szefa rządu._ _

_ W przypadku braku reakcji na niniejsze pismo Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych będzie zmuszona do podjęcia akcji protestacyjnej na terenie całego kraju _ - napisali związkowcy w przekazanym liście do premiera, podpisanym przez przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Grzegorza Nemsa.

Federacja dodała, że prace nad projektem w sprawie zasiłków chorobowych są _ przykładem ewidentnego łamania zasad dialogu społecznego i braku konsultacji ze związkami zawodowymi reprezentującymi służby mundurowe, o czym świadczy fakt braku jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony MSW na przesłane opinie _.

Jednocześnie, jak poinformowali związkowcy, we wtorek prezydium zarządu NSZZ Policjantów zarekomendowało Zarządowi Głównemu tego związku podjęcie ogólnokrajowej akcji protestacyjnej.

Odnosząc się do zarzutów związkowców, rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że projekt był konsultowany ze stroną związkową. _ Nie możemy uznać, że strona związkowa była pominięta w opiniowaniu tych przepisów. Związkowcy zgłaszali swoje uwagi i odnosili się do tego projektu _ - zaznaczyła. Dodała, że prace nad projektem trwały od wielu miesięcy.

Projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada obniżenie - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy rząd przyjął 28 maja.

Według przygotowanego projektu żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich _ chorobowe _ wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Propozycja zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Rząd w końcu maja przyjął także projekt podobnych regulacji w odniesieniu do sędziów i prokuratorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Obniżą pensje i zasiłki chorobowe o 20 proc. Rząd przyjął projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada obniżenie - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Czy premier odwiedzie ich od strajku? Premier Donald Tusk spotkał się ze związkowcami, którzy chcą z nim rozmawiać o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o płacy minimalnej.
Guz do premiera: Więcej otwartości! _ - Nie wstydźmy się otwarcie konfrontować naszych racji przed opinią publiczną - _ przekonuje przewodniczący OPZZ, który chce ujawnienia obrad Komisji Trójstronnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)