Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki homoseksualne wyzwaniem dla duszpasterstwa rodzin

0
Podziel się:

Propozycje tematów dyskusji zostały zawarte w ogłoszonym dzisiaj w Watykanie dokumencie przygotowującym nadzwyczajny synod biskupów w październiku 2014 roku.

Związki homoseksualne wyzwaniem dla duszpasterstwa rodzin
(AP/Fotolink/East News)

Małżeństwa osób tej samej płci i adopcja dzieci przez nie, wolne związki, szerzenie się zjawiska matek-surogatek, wpływ mediów na rozumienie ślubu i życia rodzinnego - takie są według Watykanu wyzwania, jakim musi stawić czoło synod biskupów na temat rodziny.

Propozycje tematów dyskusji zostały zawarte w ogłoszonym dzisiaj w Watykanie dokumencie przygotowującym nadzwyczajny synod biskupów w październiku 2014 roku, którego hasłem będą wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodziny w kontekście ewangelizacji.

W dokumencie podkreślono: _ W czasach, w jakich żyjemy, kryzys społeczny i duchowy staje się wyzwaniem duszpasterskim _.

Wśród nowej i nieznanej jeszcze kilka lat temu - podkreśla się - problematyki, z jaką musi zmierzyć się Kościół, wymienia się: _ szerzenie się wolnych związków _ i pary homoseksualne, _ którym nierzadko pozwala się na adopcję dzieci _.

Następnie wskazano _ nowe sytuacje _ wymagające duszpasterskiego zaangażowania Kościoła: małżeństwa osób wyznających różne religie, rodzice samotnie wychowujący dzieci, poligamia. Na liście tej znalazło się tej zjawisko głoszenia _ braku zaangażowania i założenia niestabilności więzów _, _ formy feminizmu wrogie wobec Kościoła _, relatywizm koncepcji małżeństwa, wpływ mediów na to, jak rozumiany jest ślub i życie rodzinne.

Jako kolejne wyzwanie wskazano zjawisko matek zastępczych, czyli surogatek.

Poza tym pojawiła się propozycja przedyskutowania na synodzie kościelnej kwestii _ osłabienia i porzucenia wiary w sakramentalnym charakterze małżeństwa _ i _ mocy terapeutycznej sakramentalnej pokuty _.

_ Jeśli na przykład pomyśli się tylko o tym, że obecnie wiele dzieci i nastolatków, urodzonych poza regularnymi małżeństwami, może nigdy nie zobaczyć swoich rodziców przystępujących do sakramentów, zrozumiałe staje się, jak pilne są wyzwania stojące przed ewangelizacją w aktualnej sytuacji globalnej wioski _ - głosi dokument. W ten sposób wymieniona została kwestia zakazu przystępowania osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach do sakramentów.

Ogłoszony dokument zawiera kwestionariusz z kilkudziesięcioma pytaniami, skierowany do lokalnych Kościołów. Odpowiadając na nie episkopaty będą, jak podkreślono, aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu prac synodu.

Biskupów zapytano na przykład o to, jaka jest znajomość nauczania Kościoła na temat rodziny wśród wiernych i jakie jego elementy są w pełni przez nich uznawane. Ponadto biskupi pytani są o statystykę par ludzi rozwiedzionych, którzy zawarli nowe związki, a także o ich oczekiwania i o to, czy czują się _ zepchnięci na margines _.

Kilka pytań w ankiecie dotyczy stosunku Kościoła i biskupów do związków homoseksualnych i troski, jaką należy je otaczać.

Biskupi mają odpowiedzieć na kwestionariusz do końca stycznia przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostre słowa kardynała o chorym Kościele Po abdykacji Benedykta XVI, kardynał Jorge Mario Bergoglio mówił, że _ Kościół jest chory i musi się sam leczyć _.
Watykan nie przejmuje się podsłuchami Prasa donosi, że wśród 46 milionów Włochów, podsłuchiwanych na przełomie 2012 i 2013 roku, byli także dostojnicy kościelni.
Pedofilia w Kościele. Watykan pomoże? Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)