Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zrabowany obraz znów można oglądać w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

To XVIII-wieczna praca niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki.

Zrabowany obraz znów można oglądać w Muzeum Narodowym
(PAP/Tomasz Gzell)

Zrabowany w czasie wojny obraz znów można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. To XVIII-wieczna praca niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza _ Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki _. Odzyskany obraz przekazał dyrektor Muzeum Agnieszce Morawińskiej minister kultury Bogdan Zdrojewski. Od dziś można go oglądać w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego Muzeum Narodowego.

Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy rządów Polski i Stanów Zjednoczonych, a dokładnie specjalnej, działającej przy federalnej agencji służb imigracyjno-celnych jednostki dochodzeniowej ICE/HSI (Immigration and Customs Enforcement/Homeland Security Investigations).

Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska podkreśla, że dzieło pozą wartością artystyczną ma także ogromną wartość historyczną, gdyż jest to jeden z pierwszych obrazów, który znalazł się w placówce.

Praca _ Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki _ pochodziła ze zbiorów Piotra Fiorentiniego - polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera, który swoją kolekcję zapisał Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie obraz trafił do zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych, którego kontynuatorem jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Do wybuchu drugiej wojny światowej nieprzerwanie znajdował się w gmachu Muzeum, gdzie, jak można przypuszczać, pozostał do 1944 roku. Potem ślad po nim zaginął, do czasu gdy w 2006 roku został wystawiony na aukcji w Londynie. Teraz znowu jest w Muzeum. Publiczność będzie mogła go oglądać do niedzieli 23 lutego.

W ostatnich latach do Polski powróciło 26 obrazów - między innymi praca Aleksandra Gierymskiego _ Żydówka z pomarańczami _, obrazy Juliana Fałata, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej i Józefa Brandta. Ministerstwo Kultury kończy proces odzyskiwania zagrabionego w czasie II wojny światowej obrazu _ Schody pałacowe _ Francesco Guardiego. Dzieło znajduje się w Galerii Państwowej w Stuttgarcie. Aktualnie resort prowadzi starania o zwrot 46 obiektów.

Czytaj więcej w Money.pl
Skradziony z Polski obraz wróci do kraju Skradziony z Polski obraz niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza wróci do kraju. Odnalazł się w USA.
Żydzi zażądali od Niemców zwrotu dzieł Muszą oddać tysiące dzieł sztuki zrabowanych przez hitlerowców - powiedział Ronald Lauder.
Belgia nie zwróci zrabowanych dzieł sztuki W belgijskich muzeach może być ponad 300 dzieł sztuki skradzionych przez nazistów podczas II wojny światowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)