Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znamy kandydatów na posłów i senatorów

0
Podziel się:

O północy minął termin zgłaszania list do okręgowych komisji wyborczych. Nie wszyscy zdążyli się zarejestrować, a niektóre zgłoszenia wymagają poprawek.

Znamy kandydatów na posłów i senatorów
(Bartosz KRUPA/East News)

Główne siły polityczne: PO, PiS, PSL, SLD i PJN oraz dwie partie pozaparlamentarne: Ruch Palikota i Polska Partia Pracy - Sierpień 80 zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w ponad połowie okręgów, co daje im prawo automatycznej rejestracji w pozostałych okręgach - wynika z danych PKW z dzisiejszego przedpołudnia.

aktualizacja 14:33

O północy minął termin zgłaszania do okręgowych komisji wyborczych list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Prawo to miały tylko te komitety, które zostały zarejestrowane wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą.

_ - Do tej pory 7 komitetów wyborczych: PO, PiS, PSL, SLD, PJN, Ruchu Palikota oraz Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80 zarejestrowało swoje listy w ponad 21 okręgowych komisjach wyborczych. Ten próg mogą jeszcze przekroczyć dwa komitety: Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke oraz Nowa Prawica _ - powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

**CZYTAJ W MONEY.PL

Podkreślił, że procedura rejestracji list kandydatów jeszcze się nie zakończyła. _ - Ta procedura dalej biegnie i potrwa minimum około tygodnia _ - powiedział Czaplicki. Jak poinformował, do wtorku do godziny 24. okręgowe komisje zarejestrowały 258 list kandydatów na posłów, 75 list czekało na rozpatrzenie, a w stosunku do 10 list okręgowe komisje wezwały komitety do usunięcia wad w zgłoszeniach.

- _ Jeżeli chodzi o kandydatów do Senatu, to do północy było zarejestrowanych 380 kandydatów, a 129 czekało jeszcze na rozpoznanie _ - powiedział sekretarz PKW. Dodał, że pełne dane o zarejestrowanych listach i kandydatach na posłów i senatorów będą zamieszczone na stronie PKW w momencie, gdy okręgowe komisje zakończą całą procedurę badania zgłoszeń.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych PKW, do godziny 9.30 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska zarejestrował listy w 38 okręgach i 85 kandydatów do Senatu. Komitet Prawa i Sprawiedliwości z kolei zarejestrował 31 list kandydatów do Sejmu i 68 kandydatów, którzy ubiegać się będą o mandat senatora.

SLD zarejestrował 32 list kandydatów na posłów i 58 kandydatów do Senatu. 34 list i 57 kandydatów senackich zarejestrował z kolei Komitet PSL. PJN zarejestrował 30 list kandydatów do Sejmu i 10 na senatorów.

Także dwie partie pozaparlamentarne zdołały zarejestrować listy kandydatów w ponad połowie okręgowych komisji wyborczych. Ruch Palikota zarejestrował listy kandydatów w 30 okręgach oraz żadnego kandydata na senatora, natomiast Polska Partia Pracy - Sierpień 80 zarejestrowała 25 list kandydatów na posłów i 8 kandydatów na senatora,

Listy zarejestrowały również: Komitet Wyborczy Prawica (w środę przed południem - 13 list do Sejmu i 8 kandydatów na senatorów); Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke (19 list do Sejmu, 7 kandydatów do Senatu), Komitet Wyborczy Nasz Dom Polska-Samoobrona Andrzeja Leppera (4 listy do Sejmu, 2 kandydatów do Senatu), a także Komitet Wyborczy Mniejszość Niemiecka (jedna lista w okręgu opolskim i dwóch kandydatów na senatorów).

Jeśli chodzi o Senat, zarejestrowano kandydatury m.in. byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza (startuje w Białymstoku); byłego posła PO Roberta Węgrzyna (Opole); szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmunda Klicha (Kalisz); reżysera i byłego posła PO Kazimierza Kutza (Katowice); prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów); byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego (Wałbrzych).

Swe kandydatury zarejestrowały ponadto: obecna posłanka SdPl Izabella Sierakowska (Lublin); żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceszefa klubu PO Grzegorza Dolniaka, Barbara Dolniak (Sosnowiec). 18 kandydatów na senatorów zarejestrował Komitety Wyborczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Według informacji zamieszczonych na stronach internetowych PKW, do przedpołudnia brakowało potwierdzenia rejestracji szefa _ Wspólnoty Polskiej _ Longina Komołowskiego, posła niezrz. Andrzeja Celińskiego, byłego wiceszefa MON Romualda Szeremietiewa oraz obecnego senatora Tadeusza Skorupy.

Ugrupowanie byłego marszałka Sejmu nie zdobyło wymaganej liczby podpisów i nie będzie startować do Sejmu. Nie wiadomo co z partią Korwina-Mikke.

Dwie, pozaparlamentarne partie prawicowe nie były w stanie zgromadzić minimalnej ilości podpisów pod listami wyborczymi, by kandydować w całym kraju bez konieczności składania dodatkowych podpisów.

Ugrupowanie Marka Jurka, Prawica Rzeczypospolitej, złożyło 26 list, czyli aż o pięć więcej niż wymagane minimum. Jednak tylko pod 21 z nich po 5 tys. wymaganych podpisów. Reszta była pusta i nie było pod nimi podpisów.

Nie ma pewności, czy wystartuje z całego kraju nie ma też Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Złożyła ona 22 listy, ale komisja do północy przyjęła tylko 19 z nich.

Czytaj więcej o kampanii wyborczej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/listy;wyborcze;dzis;wazny;termin,37,0,899621.html) Ważna data w kampanii. Mają czas do północy Okręgowe komisje wyborcze przyjmują zgłoszenia list kandydatów do północy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t116775.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/listy;wyborcze;wraca;drzewiecki;a;grabarczyk;w;nagrode;dostaje;jedynke,88,0,767320.html) Listy wyborcze: Wraca Drzewiecki, a Grabarczyk w nagrodę dostaje jedynkę Money.pl zebrał najważniejszych kandydatów na listach wyborczych partii. W Warszawie pojedynek Tusk-Kaczyński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t155553.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lopinski;pis;nie;jest;dobrze;traktowane;w;mediach,58,0,899642.html) "Tusk będzie debatował sam ze sobą" Tak twierdzi Maciej Łopiński, były współpracownik Lecha Kaczyńskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)