Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ustawie refundacyjnej. Premier nadal chce karać

0
Podziel się:

Donald Tusk popiera restrykcje wobec lekarzy niewywiązujących się z obecnej ustawy.

Zmiany w ustawie refundacyjnej. Premier nadal chce karać
(Reporter)

Nowa ustawa refundacyjna ma za zadanie lepiej chronić interesy pacjentów. Jasno określa także dwuznaczne relacje pomiędzy przedstawicielami firm farmaceutycznych, a służbą zdrowia - przekonywał na konferencji prasowej premier Donald Tusk. W ocenie szefa rządu, ustawa jest niesłusznie krytykowana.

Wprowadzenie do ustawy zapisów o karaniu lekarzy za źle wypisane recepty było błędem - przyznał Donlad Tusk. - _ Obciążenie ich groźbą poważnych kar wydawało się trochę na wyrost. Szczególnie dotyczy to kwestii karania za niesprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony, choćby ze względu na to, że ciągle brakuje jednolitego, obiektywnego wykazu wszystkich ubezpieczonych _ - mówi Tusk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Donal Tusk popiera jednak karanie lekarzy za niewywiązywanie sie z obecnej ustawy i narażanie życia pacjentów z powodu protestu _ pieczątkowego _ prowadzonego przez lekarzy.

Premier wyraził także nadzieję, że szybka reakcja ministra zdrowia oraz zaproponowane zmiany w ustawie refundacyjnej doprowazą do rychłego porozumienia ze środowiskiem lekarskim. Donald Tusk powiedział także, że zapis w ustawie, który zakazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia podpisywania umów z lekarzami prawomocnie skazanymi za korupcję, powinien być zachowany.

Dziś prezesi 33 towarzystw lekarskich skierowali do rządu apel o jak najszybsze znowelizowanie ustawy._ Protest środowiska lekarskiego przeciwko biurokratyczno-represyjnym zapisom ustawy o refundacji, a także przeciwko wynikającym z tych przepisów praktykom NFZ, które powodują ograniczanie czasu poświęcanego przez lekarzy pacjentom i podważają wzajemne zaufanie w relacjach pacjent lekarz, a w efekcie są szkodliwe dla pacjentów, wskazuje na bardzo pilną potrzebę zmian w tym zakresie _ - napisali lekarze.

Prezesi towarzystw uznali, że najpilniejsze działania powinny obejmować skreślenie ust. 8 w art. 48 ustawy refundacyjnej, czyli zapisów o karaniu lekarzy za błędne wypisanie recepty. Lekarze postulują ponadto zmianę definicji kategorii dostępności refundacyjnej z _ w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń _ na _ w całym zakresie zastosowań zgodnych z aktualną wiedzą medyczną _ (art. 6 ww. ustawy).

Zgodnie z projektem noweli, z ustawy refundacyjnej zostanie usunięty ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Czytaj więcej o proteście lekarzy w Money.pl
Lekarze nie będą karani. Jest porozumienie Negocjacje wisiały na włosku, sytuację uratował premier. Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa Zdrowia, lekarze zakończą protest.
Kaczyński nie czuje się winny Prezes PiS nie chce powiedzieć jednoznacznie, czy partia poprze zmiany w ustawie.
Straszą lekarzy karami. Nawet 500 tys. zł Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło już 1586 zgłoszeń na temat problemów z dostępem do leków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)