Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządzie tylko po stronie PO. Kopacz wspólnym premierem

0
Podziel się:

- Wręczyłem papiery - powiedział premier wychodząc z siedziby RBN. Dymisja zostanie przyjęta przez prezydenta w czwartek.

Zmiany w rządzie tylko po stronie PO. Kopacz wspólnym premierem
(European People's Party)

Premier, po raz ostatni jako szef rządu, wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po spotkaniu złożył dymisję na ręce Bronisława Komorowskiego. _ - Wręczyłem papiery _ - powiedział wychodząc z siedziby RBN dziennikarzom gdy wsiadał do rządowej limuzyny. Dymisja zostanie przyjęta przez prezydenta najprawdopodobniej w czwartek. - _ Rządząca koalicja jako kandydata na nowego premiera przedstawi Ewę Kopacz _ - zapowiadała Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydencka rzeczniczka. - _ Niewykluczone, że w nowym rządzie znajdzie się miejsce dla Grzegorza Schetyny _ - zdradził minister rolnictwa Marek Sawicki.

[Aktualizacja godzina 19:00]

Prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej nie skomentował efektów rozmów _ w cztery oczy _ z premierem. Omówił jedynie wnioski po ubiegłotygodniowemu szczytowi NATO w Newport. Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało jednak, że Bronisław Komorowski przyjmie dymisję premiera Donalda Tuska w czwartek o godzinie 14:00.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także szefowie MSZ, MON i MSW oraz szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, której prezes zrezygnował z członkostwa w RBN.

Co dalej z rządem?

Wicepremier Piechociński powiedział, że PSL będzie chciał, aby ministrowie pochodzący z tego ugrupowania pozostali na swoich stanowiskach. Ewentualne zmiany mogą dotyczyć ministrów wywodzących się z PO.

- _ Nie zmieniamy obszarów odpowiedzialności PO i PSL _ - mówił Piechociński. Wynika z tego, że PSL ma szansę utrzymania dotychczasowych resortów - gospodarki, pracy i rolnictwa. Zapowiedział też, że zrobi wszystko, żeby znaleźć się w rządzie po 2015 roku. - _ Przewidywalność, racjonalność i obecność w rządzie ludzi bez nadmiernych emocji i w chwilach próby jest ważna _ - tłumaczył.

Szef PSL ujawnił też, że nie dojdzie do podziału Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, na czele którego stoi przyszła komisarz UE Elżbieta Bieńkowska. - _ Rozdzielanie resortów superministerstwa wydaje się ryzykowne _ - ocenił.

Zaznaczył, że decyzję w sprawie MIR uzgodnił bezpośrednio z marszałek Sejmu, kandydatką koalicji na premiera Ewą Kopacz. _ - Bezpośrednio z panią Kopacz uzgodniłem, że zostawiamy to w obecnym kształcie, dlatego, że minister Elżbieta Bieńkowska dokonała bardzo istotnego zespolenia tych resortów. W tej chwili trzeba by było kilku tygodni na wydzielanie resortów. Ponieważ jest to koniec obecnej perspektywy unijnej, rozpoczynanie nowej, byłoby to obarczone dużymi ryzykami, jeśli chodzi o efektywność _ - powiedział Piechociński.

Pytany, czy zapadła decyzja co do dalszych losów ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, Piechociński odparł, że nie było rozmowy o personaliach. _ - W pierwszej kolejności to jest decyzja prezydenta, kogo wskaże na kandydata na premiera, który będzie przygotowywał rząd, program rządu i jego zaplecze _ - powiedział.

Co Donald Tusk otrzymał na pożegnanie?

  • fot: PAP/Radek Pietruszka
  • fot: PAP/Radek Pietruszka
  • fot: PAP/Radek Pietruszka [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/co-donald-tusk-otrzymal-na-pozegnanie-g794710.html)

Kiedy nowy rząd?

Choć konstytucja daje prezydentowi dwa tygodnie na powołanie szefa rządu oraz ministrów, Kancelaria Prezydenta zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski _ dostrzega potrzebę szybkiej stabilizacji _ polskiej sceny politycznej. Niewykluczone więc, że nowy premier zostanie powołany wcześniej niż w ostatnich dniach września.

Za takim scenariuszem przemawia też to, że w dniach 22-25 września prezydent będzie poza krajem. Bronisław Komorowski udaje się z wizytą w USA, gdzie weźmie udział w 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Z kolei 20 września w holenderskim Driel Komorowski i król Holandii Wilhelm Aleksander uczczą 70. rocznicę udziału polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w bitwie pod Arnhem.

- _ Pewnie premier uda się do prezydenta w czwartek, bo tak naprawdę złożenie dzisiaj dymisji nic nie da. W mojej ocenie na podstawie wczorajszych dyskusji, rekonstrukcja będzie dosyć poważna. Z pewnością w części ministrów PO nastąpią istotne zmiany, ale wczoraj nie rozmawialiśmy o personaliach _ - mówił po wczorajszym spotkaniu Marek Sawicki.

Z kolei rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska, powiedziała dziś, że premier złoży dymisję po południu lub jutro rano.

Kopacz przed ewentualną nominacją na stanowisko premiera musi zrezygnować z funkcji marszałka Sejmu. Regulamin Sejmu przewiduje, że w wypadku dymisji z funkcji marszałka Sejmu - do wyboru nowego marszałka - obowiązki sprawuje najstarszy wiekiem wicemarszałek. Jest nim Jerzy Wenderlich (SLD).

Nowy premier, w ciągu 14 dni od powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Jeśli nowy szef rządu zostałby powołany 25 września, to na uzyskanie wotum zaufania miałby czas do 9 października. Jednak, jeśli zostanie powołany wcześniej, to na przełomie września i października - pod warunkiem uzyskania wotum zaufania - mógłby zacząć działać.

Politycy PO zapewniają, że żadnych ustaleń dotyczących obsady nowego rządu nie ma. _ - O personaliach rozmawia się w odpowiednim momencie, gdy prezydent desygnuje premiera, będzie można zastanawiać się nad składem rządu _ - mówił wiceszef PO Cezary Grabarczyk. Zaprzeczał jakoby miał znaleźć się w nowym rządzie.

Grabarczyk za Kopacz, Schetyna do rządu?

W mediach pojawiły się też informacje, że Grabarczyk mógłby być następcą Kopacz na stanowisku marszałka Sejmu. Niektórzy politycy Platformy przewidują, że kandydatura ta może budzić sprzeciw zwłaszcza części posłów związanych z b. wiceszefem PO Grzegorzem Schetyną.

Według innych medialnych spekulacji Grabarczyk w przyszłym rządzie miałby objąć teki: wicepremiera i szefa połączonego na nowo resortu spraw wewnętrznych i administracji (obecnie są to dwa ministerstwa: spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji). W klubie PO można było z kolei usłyszeć wersję, że Grabarczyk miałby zostać nowym ministrem sprawiedliwości, a obecny szef tego resortu Marek Biernacki przejść do MSW. Według mediów fotel marszałka Sejmu miałby z kolei objąć obecny szef MSZ Radosław Sikorski.

Według nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Biernacki raczej pozostanie w resorcie sprawiedliwości, podobnie jak Tomasz Siemoniak w MON i Mateusz Szczurek w ministerstwie finansów. Stanowiska mają zachować też przedstawiciele PSL w rządzie Tuska minister gospodarki Janusz Piechociński, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz rolnictwa Marek Sawicki. Odejść mieliby natomiast ministrowie, których obciąża ujawnienie nielegalnie nagranych rozmów, przede wszystkim szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Według mediów tekę ministra zdrowia miałby stracić Bartosz Arłukowicz.

Marek Sawicki z PSL twierdzi, że istnieje również szansa na to, by do rządu wszedł Grzegorz Schetyna, niegdyś jeden z głównych rywali Donalda Tuska.

- _ Myślę, że są ku temu pewne przesłanki i nadzieje. Wczoraj pytaliśmy szefa klubu PO, pana Rafała Grupińskiego, czy Platformie grożą napięcia i niepokoje w związku z przebudową rządu. Odpowiedział, że nie. Uspokajał, że wszystkie frakcje PO utożsamiane z tym czy innym politykiem, pogodzą się i zmiana rządu będzie przeprowadzona sprawnie. Może to oznaczać, że rzeczywiście w rządzie albo w Sejmie może znaleźć się ważne miejsce dla Grzegorza Schetyny _- wyjaśnia Sawicki.

_ Spór o następcę Tuska __ nieodpowiedzialny _

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że po dymisji premiera Donalda Tuska, powierzy misję tworzenia rządu marszałek Ewie Kopacz. Jak ocenił, w obecnej sytuacji prezydent, który chciałby toczyć spór o następcę Tuska, byłby nieodpowiedzialny.

Zwrócił uwagę, że obecna zmiana rządu to nie wynik upadku gabinetu, ale _ awansu polskiego premiera _. - _ W związku z tym prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentarną, kto ma być następcą premiera, byłby nieodpowiedzialny z punktu widzenia potrzeby stabilizowania sytuacji w Polsce _ - zauważył Komorowski.

_ - Przyjmuję do wiadomości, że dostałem kandydaturę popieraną przez koalicję większościową, co jest bardzo ważne. Będę działał w imię stabilizacji sytuacji, rezygnując ze swojego pierwszego ruchu (możliwości wskazania kandydata na szefa rządu ) i wysuwając kandydaturę marszałek Ewy Kopacz _ - zapewnił Komorowski.

- _ Koalicja większościowa może być tylko jedna, więc jeśli kandydaturę zgłasza także szef drugiej partii koalicyjnej, to dla mnie jest gwarancją tego, że każda decyzja personalna jest do przeprowadzenia głosami całości koalicji _- zaznaczył Komorowski.

Jak mówił, zgodnie ze _ wstępną umową _ w czwartek przyjmie dymisję rządu Donalda Tuska. - _ Premier musi formalnie złożyć wniosek o dymisję, a ja chcę tę dymisję przyjąć jak najszybciej _ - zapewnił prezydent. Nie wykluczył, że do złożenia dymisji może dojść dzisiaj. - _ Wtedy po moim powrocie z Berlina będę chciał jak najszybciej załatwić wszystkie kwestie formalne _ - dodał Komorowski.

Jak powiedział, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Donald Tusk miał pozostać na funkcji premiera do połowy listopada. Ale rozumiem, że zaszły jakieś okoliczności, przypuszczam, że mające związek z przyszłymi obowiązkami szefa Rady Europejskiej, które wymagają przyspieszenia tej decyzji - podkreślił prezydent. W jego ocenie, przedłużający się okres niestabilności w rządzie może być _ źródłem różnych kłopotów _.

Jak podkreślił Komorowski, jako prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych _ w sposób szczególny _ czuje się odpowiedzialny za sferę bezpieczeństwa i obrony, ale także chce rozmawiać m.in. o polityce prorodzinnej. Przypomniał o niedawnych zapowiedziach premiera Tuska zwiększenia ulg podatkowych dla rodzin wielodzietnych oraz zwiększenia poziomu finansowania armii do 2 proc. PKB. To wymaga wyjaśnienia, czy nowe okoliczności oznaczają podtrzymanie wcześniejszych deklaracji - dodał prezydent.

Prezydent odniósł się także do możliwości przedterminowych wyborów parlamentarnych. W ocenie Komorowskiego, to nie byłoby _ dobre _ dla Polski i dlatego nie należy dążyć do przedterminowych wyborów. _ Optymalnym rozwiązaniem w systemie demokracji jest wypełnienie kadencji do końca _ - dodał.

_ To pozwala na sprawdzenie każdego czy zrealizował obietnice wyborcze, (...) ale jest to również kwestia stabilności systemu demokratycznego i funkcjonowania państwa _ - powiedział prezydent.

Kopacz dyskusyjna? Opozycja załamana

_ - Dyskusja zawsze jest i tym się być może różni PO od innych partii, że ludzie się nie boją ujawniać własnych zdań _ - powiedział szef MON, odnosząc się do informacji, że w PO nie ma jednomyślności w sprawie kandydatury Kopacz.

_ - _ _ W końcu jest pierwszą wiceprzewodniczącą PO. To trochę tak, jak wiceprezydent Stanów Zjednoczonych - zawsze jest gotowy, by zostać prezydentem. Głosowaliśmy i dużą większością głosów została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą, więc teraz jest absolutnie zrozumiałe, że to ona powinna tę rolę podjąć _ - mówił Siemoniak.

Zapewnił, że od wielu lat współpracuje z Kopacz i ta współpraca układa się bardzo dobrze. _ - Uważam, że na pewno ma cechy urodzonego przywódcy ze wszystkimi tego plusami i minusami, bo urodzeni przywódcy potrafią być trudni. Ma bardzo duża niezależność i potrafi tę niezależność demonstrować _ - mówił. Jego zdaniem, jeśli jest gotowa podjąć się dwóch wyzwań - objąć zarówno funkcję premiera, jak i przewodniczącej PO - to jest naturalną kandydatką i wszyscy w Platformie powinni ją w tym wesprzeć.

W podobne tony uderza koalicjant._ - Marszałek Kopacz to doświadczony polityk, samorządowiec, później minister zdrowia i marszałek Sejmu. W mojej ocenie dobrze spisujący się minister zdrowia i jeszcze lepiej marszałek Sejmu. Ma pełne predyspozycje do tego, aby być premierem rządu _ - mówił pod koniec tygodnia minister rolnictwa Marek Sawicki.

Przeciwnego zdanie o kandydaturze Ewy Kopacz jest opozycja. - _ To nie jest osoba najbardziej samodzielna politycznie, najbardziej stabilna emocjonalnie czy umiejąca najlepiej zarządzać swoim otoczeniem _ - mówił we _ Wstajesz i wiesz _ Jarosław Gowin z Polski Razem. Wtóruje mu Mariusz Błaszczak, poseł PiS, który zarzuca jej stronniczość: _ Nie traktuje wszystkich klubów parlamentarnych jednakowo. To było słychać i widać, że realizuje to, co usłyszy ze strony premiera Donalda Tuska, że nie jest samodzielna _.

Jarosław Kaczyński okazał się mniej wylewny komentując ten wybór: _ Jeśli chodzi o panią marszałek, to mogę o niej powiedzieć, to co państwo wiedzą - była ministrem, była marszałkiem Sejmu, a teraz jest kandydatem koalicji _. Adam Hofman wyręczył prezesa stwierdzeniem, że Ewa Kopacz będzie _ bardzo złym premierem _.

Jego zdaniem na tym stanowisku przydałby się ktoś _ zdecydowany _, a nie ktoś, kto jako minister doprowadził do obecnych problemów w służbie zdrowia - mówił w _ Kropce nad i _. Zapowiedział jednak, że PiS nie będzie stosował taryfy ulgowej przy ocenianiu Kopacz. - _ Według mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana władzy _ - oświadczył.

"Wiatr w żagle Platformy"

_ Nominacja Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej pomaga Platformie Obywatelskiej _- zauważa niemiecki dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Komentator gazety dodaje, że przygotowania do zmiany premiera w Polsce przebiegają jak dotąd bardzo spokojnie.

Jak czytamy, w ostatnich miesiącach Platforma Obywatelska ciągle traciła w sondażach. Po siedmiu latach u władzy i rosnącej liczbie skandali i skandalików, partia zaczęła wykazywać oznaki zużycia. Nominacja Donalda Tuska wydaje się jednak być wsparciem dla Platformy, która odrobiła sondażowe straty. Komentator _ Frankfurter Allgemeine _ ocenia, że rosną szansę, iż ugrupowanie przetrzyma odejście swojego lidera z krajowej polityki.

_ Po raz pierwszy od dawna partia ma perspektywę wygrania wyborów, jeśli nie popełni błędu i wewnętrznie się nie rozszarpie. Przygotowania do zmiany szefa rządu jak dotąd przebiegają jednak zdumiewająco bezszelestnie _ - czytamy we _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk porozmawia dziś o zmianach w rządzie? Politycy PSL od dłuższego czasu krytykują Platformę za to, że nie konsultuje z koalicjantem zmian personalnych.
Nowa sytuacja polityczna i nowe rozdanie? Jak bardzo spotkanie koalicji zwołane po wyborze Donalda Tuska na szefa RE odmieni rząd PO-PSL?
Ewa Kopacz oficjalnie kandydatem na premiera, jutro Tusk złoży dymisję Prezydent przyjmie dymisję w czwartek. Dziś wieczorem spotkanie koalicji.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)