Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana konstytucji pod dyktando euro

0
Podziel się:

Komorowski: Wcale nie musimy się śpieszyć, do eurolandu wejdziemy kiedy będziemy gotowi.

Zmiana konstytucji pod dyktando euro
(PAP/Paweł Kula)

Aktualizacja: 12:50

W Sejmie trwa debata nad prezydenckim projektem zmian w Konstytucji. Bronisław Komorowski proponuje wprowadzenie całego rozdziału, dotyczącego roli Polski w Unii.

Prezydent spotkał się z marszałkiem Grzegorzem Schetyną, później z szefami wszystkich klubów parlamentarnych. Komorowski konsultował z politykami proponowane przez siebie zmiany w Konstytucji. Przepisy nie wzbudzają większych kontrowersji wśród partii opozycyjnych, poza PiS-em. Politycy tej partii argumentują, że pośpiech ze strony kancelarii prezydenta jest bardzo podejrzany.

_ - Wcale nie musimy od razu przez to wchodzić do tej strefy _ - powiedział w Sejmie prezydent.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta, Krzysztof Łaszkiewicz zapowiedział, że zmiany zapisów konstytucji mają dostosować nasze prawo do norm i zasad Unii.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA ŁASZKIEWICZA:

Projekt zmian wniesiony przez Bronisława Komorowskiego ma zapewniać nadrzędność naszego prawa nad zapisami międzynarodowymi.

Przedstawiciel prezydenta argumentował, że modyfikacje w ustawie zasadniczej są konieczne i wynikają z wąskich zapisów konstytucji i zmian wynikających z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Proponowane zapisy będą odnosić się do traktatu lizbońskiego i szczegółowego funkcjonowania naszego kraju w strukturach Wspólnoty. Dodatkowo potwierdzone są regulacje zawarte w traktacie lizbońskim, które definiują sposób naszego wystąpienia z Unii.

Zgodnie z projektem ma nastąpić wprowadzenie regulacji pozwalającej przystąpić do strefy euro. Jednak wejdą one w życie dopiero po podjęciu decyzji o przyjęciu wspólnej waluty europejskiej. W związku z tym, projekt prezydenta nie narzuca rządzącym terminu w jakim powinniśmy przyjąć euro. Dodatkowo stanowi podstawę prawną do dopasowania naszego prawa do unijnego.

Łaszkiewicz powiedział również, iż nowe zapisy będą regulować zasady funkcjonowania Narodowego Banku Polskiego. Krzysztof Łaszkiewicz poinformował, iż według nowych propozycji NBP będzie miał zapewnioną niezależność od innych organów państwowych i stanowić będzie filar, na którym opierać się ma stabilność waluty. Planowana jest również likwidacja Rady Polityki Pieniężnej.

Prezydent zaproponował też, by Polacy mieszkający w innych krajach Unii Europejskiej mogli głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t116046.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konstytucjonalisci;chwala;propozycje;komorowskiego,220,0,709596.html) Konstytucjonaliści chwalą propozycje Komorowskiego Prezydent chce dostosować prawo do naszego członkostwa w UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t90491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiana;konstytucji;gowin;na;czele;komisji,207,0,701647.html) Zmiana konstytucji? Gowin na czele komisji Platforma proponuje zmniejszenie liczby posłów i senatorów oraz osłabienie weta prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t126058.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/blaszczak;pospiech;prezydenta;przy;konstytucji;podejrzany,222,0,735198.html) Błaszczak: Pośpiech prezydenta przy Konstytucji podejrzany Prezydent odwiedza dziś Sejm, by lobbować na rzecz zmian w ustawie zasadniczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)