Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro broni sądów 24-godzinnych

0
Podziel się:

Sądy 24-godzinne wystartowały. Nie brak jednak błędów, które mogą być przeszkodą w sprawnym funkcjonowaniu sądów. Minister Ziobro broni tego pomysłu.

Ziobro broni sądów 24-godzinnych
(PAP/ Radoław Pietruszka)

Sądy 24-godzinne wystartowały. Nie brak jednak błędów, które mogą być przeszkodą w sprawnym funkcjonowaniu sądów. Mowa m.in. o stałych dyżurach prokuratorów, adwokatów i dostępności do opinii biegłego. Ponadto problemem może być sprawne dostarczenie tzw. karty karnej, czyli informacji o przeszłości kryminalnej zatrzymanego.

Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla "Dziennika" broni pomysłu sądów 24-godzinnych. Obiecuje, że błędy nowego systemu szybko naprawi. Nie kryje też, że będzie to próba dla policji, bo to od dowodów zależy, czy podejrzani będą szybko skazani.

Minister sprawiedliwości mówi, że w celu usprawnienia pracy policja zostanie wyposażona w odpowiednią ilość kamer o wysokiej rozdzielczości, które pozwolą w sposób precyzyjny zidentyfikować sprawców czynów chuligańskich. Podkreśla też, że dobrze zebrane dowody mają kolosalne znaczenie, gdyż nawet najlepsze sądy bez dowodów nikogo nie skażą.

Zbigniew Ziobro podkreśla w rozmowie z "Dziennikiem", że do sądów 24-godzinnych będą trafiać takie sprawy, gdzie sprawca został przyłapany na gorącym uczynku i nie ma wątpliwości, że przestępstwo popełnił. Jeśli będzie inaczej, sprawa trafi do zwykłego trybu postępowania.

| Sądy 24-godzinne |
| --- |
| Będą one orzekać w takich sprawach jak wybryki chuligańskie, zniszczenie mienia, groźby karalne, znieważenie funkcjonariuszy, naruszenie nietykalności cielesnej czy spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu. Chodzi o przestępstwa zagrożone karą najwyżej 5-ciu lat więzienia i te, których sprawcy zostali złapani na "gorącym uczynku" lub zaraz po popełnieniu przestępstwa. |

Pierwszy dzień działania sądów 24-godzinnych

W każdym sądzie powinny być przygotowane odpowiednie pomieszczenia, m.in. specjalne pomieszczenie do rozmów oskarżonego z adwokatem, którego obecność w procesie jest obowiązkowa.W krakowskim sądzie przygotowano nową salę rozpraw, pokój narad i specjalne pomieszczenie do rozmów oskarżonego z adwokatem.

Cztery Okręgowe Rady Adwokackie, działające w Małopolsce
wyznaczyły dyżury adwokatów. W Krakowie będzie ich na razie 8-miu, a dyżury wyznaczono do końca miesiąca. Niektóre Rady wyznaczyły swoje dyżury aż do września.

Według badań PENTOR, 83 procent Polaków popierało szybkie sądy, gdy trwały prace nad ich ustawą.

Więcej pracy nie tylko dla sędziów

Postępowania w tak zwanym przyspieszonym trybie będą prowadzić sądy rejonowe. Sędziowie z Poznania obawiają się jednak, że wprowadzenie 24-godzinnych sądów może doprowadzić do zaległości w prowadzonych do tej pory sprawach. Na pewno oznacza to więcej pracy nie tylko dla sędziów, ale także urzędników sądowych - powiedział wiceprezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski.ZOBACZ TAKŻE:

Sądy 24-godzinne zaczynają karać
Wiceprezes poznańskiego Sądu Rejonowego Piotr Gerke dodaje, że dziennie na jednego sędziego może przypadać nawet 10 tego typu spraw. Pierwszych można się spodziewać już dziś.

Wprowadzenie nowych rozwiązań oznacza także więcej pracy dla prokuratorów, obrońców z urzędu i policjantów. To funkcjonariusze będą teraz wzywać świadków na rozprawy w trybie przyspieszonym, w normalnych sprawach zajmuje się tym sąd.

Od dziś policja i prokuratura będą miały 48 godzin by podejrzanych w prostych, karnych sprawach przekazać sądowi. Sąd będzie miał 24 godziny na wydanie wyroku.

Szybko nie zawsze znaczy dobrze...

Adwokaci mają wątpliwości, czy szybkość Temidy pójdzie w parze ze sprawiedliwymi procesami. Jak powiedział Radiu Kraków mecenas Zbigniew Cichoń - znany krakowski adwokat - istnieje ryzyko, że oskarżony nie będzie miał pełnego prawa do obrony...

Cichoń: Jest bardzo mało czasu na dobre przygotowanie obrony.W krakowskim sądzie na potrzeby realizacji nowej ustawy przygotowano zupełnie nową salę rozpraw, pokój narad i specjalne pomieszczenie do rozmów oskarżonego z adwokatem.

Pijany kierowca będzie na Lubelszczyźnie pierwszą osobą, która stanie przed sądem 24-godzinnym - mówi rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie Janusz Wójtowicz. To tylko jeden z przypadków które trafiły do sądów 24-godzinnych w Polsce już pierwszego dnia. Jak poradzą sobie sądy dzialające w trybie przyspieszonym okaże się podczas najbliższych kilku miesięcy.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)