Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zdążymy z ustawą dotyczącą środków przymusu bezpośredniego"

0
Podziel się:

-Nie będzie takiego dnia, w którym z mocy prawa, wszystkie służby
mundurowe nagle stracą prawo używania środków przymusu
- powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

"Zdążymy z ustawą dotyczącą środków przymusu bezpośredniego"
(www.kprm.gov.pl)

Nie będzie takiego dnia, w którym z mocy prawa, wszystkie służby mundurowe nagle stracą prawo używania środków przymusu bezpośredniego - powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślił, że MSW zdąży z przygotowaniem ustawy w tej sprawie.

MSW przygotowało projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, bo w maju 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy kilku ustaw, odnoszących się m.in. do policji, a które dotyczą zasad stosowania przymusu bezpośredniego i odsyłają do rozporządzeń, są niezgodne z konstytucją. Regulacje te stracą moc 5 czerwca 2013 r. i wtedy ma wejść w życie nowa ustawa.

_ - Nie ukrywam, że jesteśmy pod silną presją czasu. Mamy bardzo określony termin - 5 czerwca, do którego musimy zamknąć prace legislacyjne _ - powiedział Sienkiewicz w radiu TOK FM. Dodał, że m.in. z rozmów z przewodniczącym sejmowej komisji spraw wewnętrznych Markiem Biernackim wynika, że są _ wszelkie szanse, by zdążyć przed tym terminem _.

_ - Chciałem uspokoić obywateli, nie będzie takiego dnia, w którym z mocy prawa wszystkie służby mundurowe nagle stracą prawo używania środków przymusu bezpośredniego _ - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że prawnicy mają rozbieżne zdania, czy brak uregulowania oznaczałby zakaz używania w ogóle jakichkolwiek środków, czy wolną rękę w tej kwestii.

Sienkiewicz mówił także, że najważniejszym zadaniem dla szefa MSW jest pion policyjny. _ Wyzwaniem nie przez zaniedbania, przez zły stan korpusu policyjnego - bo to świetni ludzie, świetni fachowcy i dobrze przetrenowane struktury. Ale dlatego, że to policjanci jako przedstawiciele państwa polskiego mają największy styk z obywatelami spośród państwowych służb _ - mówił. Podkreślił, że na ukończeniu jest reforma dot. m.in. likwidacji wybranych posterunków policji.

Sienkiewicz mówił też, że dopiero powołanie szefa ABW pozwoli wrócić do tematu służb specjalnych. Podkreślił, że w odniesieniu do reformy tych służb, są analizowane różne modele. _ Paręnaście lat temu za rządów SLD przyjęto pewien system, który jest pewnego rodzaju kopią rozwiązań anglosaskich. On się w pewnej mierze w zakresie pracy służb nie sprawdza i myślę, że trzeba dokonać pewnej korekty _ - powiedział minister. Dodał, że zadania służb zostały określone i zapisane w ustawach z lat 90. ub. wieku, dlatego należy te zadania przejrzeć. _ To kwestia ergonomiki działania państwa, którą na pewno trzeba będzie w służbach zastosować _ - dodał.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że w najbliższych dniach rozpocznie się procedura wyboru nowego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szef rządu dodał, że czeka na propozycje od ministra spraw wewnętrznych.

W styczniu w związku z planowaną reformą służb specjalnych do dymisji podał się szef ABW Krzysztof Bondaryk.

Czytaj więcej w Money.pl
To związanie jest krzywdzące dla obywateli Janusz Piechociński zapowiedział, że to nie koniec walki i zmianę przepisów.
Zmiany w ustawie hazardowej? Posłowie... Nowy pomysł odrzuciły sejmowe komisje finansów publicznych oraz kultury fizycznej, sportu i turystyk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)